05.09.2006
Kritika europoslanců se týká zpomalení reforem Ankary. EP zároveň pohrozil pozastavením jednání o vstupu do Evropské unie.
Zahraniční výbor Evropského parlamentu kritizoval zpomalení reforem v Turecku a varoval, že by mohla být ohrožena jeho jednání o vstupu do Evropské unie. Zpráva, kterou výbor schválil, předznamenává hrozící krizi pro evropské vyhlídky Ankary.
Zpráva, kterou připravil nizozemský poslanec Camiel Eurlings, kritizuje „zpomalování reformního procesu“ a připomíná „přetrvávající nedostatky“ v řadě oblastí. Vadí jí „jen omezený pokrok v oblasti základních práv a svobod, především svobody projevu a náboženských práv a práv menšin“, stejně jako nedostatečná nezávislost turecké justice.
Klíčovým problémem pro pokračování vstupních jednání je však otázka tureckého uznání řecké části Kypru, která je od roku 2004 členem EU. Pokud nebude dosaženo dostatečného pokroku v tomto směru, bude to mít závažný dopad na průběh jednání a mohlo by to vést i k jejich zastavení, varuje dokument.
Rezoluce je sice kompromisem, ale potvrzuje, že názor parlamentu na turecké členství se posouvá, řekl člen výboru Josef Zieleniec. Průběh přístupových jednání ukazuje, že nedostatky mají systémový charakter a že Turecko nezvládá reformy, které jsou minimem pro vstup do EU, dodal český europoslanec. Je dobře, že jednání mají otevřený konec a že nemusejí skončit plným členstvím, řekl Zieleniec, který je odpůrcem vstupu Turecka do unie.
Ankara zahájila vstupní rozhovory loni v říjnu. Odmítá uznat řeckou, mezinárodně uznávanou část Kypru a otevřít přístavy a letiště pro kyperskořecké lodě a letadla, dokud bude pokračovat mezinárodní izolace severního Kypru.
V roce 1974 obsadila turecká armáda sever Kypru poté, co se místní Řekové pokusili připojit ostrov k Řecku, kde tehdy vládla vojenská junta. Severokyperskou republiku vyhlásili místní Turci v roce 1983, ale uznává ji jen Turecko.
Dnes schválenou zprávu projedná plénum Evropského parlamentu na svém příštím zasedání koncem září. Koncem října pak zveřejní Evropská komise pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku ve vstupních jednání.
Turecký parlament se v polovině září sejde k mimořádnému zasedání, na němž má schválit řadu reforem, které se týkají také práv náboženských menšin a přistěhovalců. Tento týden přijede také do Bruselu hlavní turecký vyjednavač Ali Babacan, který se zúčastní nejen technických rozhovorů, ale bude také přesvědčovat představitele Evropské komise, že pokračování reforem neovlivní ani parlamentní volby plánované na příští rok.
Dnešní zpráva také kritizuje desetiprocentní práh, které musejí získat politické strany pro vstup do tureckého parlamentu. Toto opatření znevýhodňuje zejména kurdské strany.
V samotné EU také vyvolává obavy, jaký vliv bude mít vstup muslimského Turecka s více než 70 miliony obyvatel na další směřování unie. Zpráva zahraničního výboru EP zdůrazňuje, že je třeba zvážit schopnost unie vstřebat Turecko, a vyzývá komisi, aby se v nadcházející hodnotící zprávě věnovala i dopadům vstupu Turecka do EU.
Autor: mab-iHNed,čtk