Nová ministryně chce získat 20 miliard z EU

05.09.2006
Po jmenování Topolánkovy vlády slíbila nová ministryně školství Miroslava Kopicová, která není členkou žádné politické strany. Právě schopnost dobře čerpat finance z Bruselu byla jedním z důvodů, proč si ji do kabinetu předseda vlády vybral.

Nová ministryně chce získat 20 miliard z EU

„Je to priorita. Peníze bychom chtěli dostat v co nejkratší době,“ řekla Kopicová. Na co konkrétně by peníze šly, však neuvedla. O tom, že je ale nastupující ministryně získá, nepochybuje premiér Mirek Topolánek. Právě schopnost dobře čerpat finance z Bruselu byla jedním z důvodů, proč si ji do kabinetu předseda vlády vybral.

„Má s tím velmi dobré zkušenosti,“ vysvětluje Topolánek. Naráží tak na profesní zkušenosti Kopicové, coby bývalé ředitelky Národního vzdělávacího fondu, který v loňském roce získal z Evropské unie 30 miliónů korun.

Buzková: Školy měly čas

„Myšlenka reformy školství byla dobrá, ale nepřipravená. To by se mělo změnit,“ myslí si nová ministryně. Zaměřit by se tak chtěla na dokončení rámcových vzdělávacích programů, podle kterých si každá škola určuje vlastní učební osnovy. Povinně by takto měly žáky vzdělávat už všechny základní školy od příštího roku. Některé však s vlastními učebními metodami otálejí. Tvrdí, že neměly na přípravu dostatek času.

„To není pravda. Decentralizace školství byla nastartovaná pozvolna, školy dostávají obrovskou autonomii. Navíc jsme dobře všechny kantory informovali o tom, jak by měli své osnovy vytvářet,“ myslí si odcházející ministryně Petra Buzková.

Školné zatím nebude

„Důležitá bude reforma na středních odborných školách a učilištích. Je hloupost, aby každý ze 707 oborů měl vlastní učební vzdělávací program. Shluknout by se to mělo do asi 30 příbuzných oborů,“ míní Bartoš.

Sama Kopicová chce také pokračovat v podpoře vysokých škol. Školné ale podle představ ODS zavádět nebude. „Není to úkolem této vlády,“ uvedla pro Český rozhlas.

„Určitě by ale měla připravit zákon na podporu vysokoškoláků. Zavést systém sociálních stipendií a studentských spoření,“ dodává Bartoš.

Autor: Petra Benešová

Sdílet tento příspěvek