Evropská komise čeká vyšší růst unie, než předpověděla

07.09.2006
Ekonomika unie by měla stoupnout o 2,7 procenta místo původně očekávaných 2,3 %.

Evropská komise zvýšila odhad růstu hrubého domácího produktu Evropské unie i eurozóny na celý letošní rok. Zároveň však očekává také vyšší inflaci. Ekonomika unie by měla stoupnout o 2,7 procenta místo původně očekávaných 2,3 %. HDP dvanácti zemí eurozóny se podle nového odhadu zvýší o 2,5 procenta (původně se čekalo 2,1 %), což by bylo nejvyšší tempo růstu od roku 2000. Vyplývá to ze včerejšího prohlášení komise.

„Ozdravení ekonomiky nyní probíhá hlavně za podpory domácí poptávky,“ uvedla komise. V loňském roce hrubý domácí produkt zemí unie stoupl o 1,6 procenta, ekonomika eurozóny vzrostla o 1,4 procenta. V posledním čtvrtletí letošního roku ekonomika EU překonala stagnující japonskou velmoc. Pomohla jí k tomu především expanzívní politika společností. Pozitivní pro vývoj ekonomiky je i vznik nových pracovních míst.
Podle agentury ČTK Evropská komise ve své zprávě dodala, že výhled růstu na rok 2007 by mohla revidovat směrem vzhůru, a to na 2,1 procenta.

Vývoj v příštím roce ale může být negativně ovlivněn například pokračujícím růstem cen ropy, napsaly agentury AP a Reuters. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet také minulý týden naznačil, že banka v říjnu opět zvýší úrokové sazby. Investoři očekávají do konce roku zvýšení na 3,5 procenta ze současných tří procent.
Spolu s ekonomickým růstem čeká komise i zvýšení inflace, a to na 2,3 procenta. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny energie a nezpracovaných potravin.

Přestože Evropská komise očekává inflaci, která by v celé EU měla překonat dvouprocentní limit stanovený ECB jako strop cenové stability, růst cen se podle ní prozatím daří udržet pod kontrolou.
Podle studie společností Economist Intelligence Unit a Columbia Program on International Investment budou přímé zahraniční investice až do konce dekády stále více směřovat do rozvinutých zemí.

V loňském roce do rozvinutých zemí mířilo 58 procent investic a zbylých 42 procent do zemí rozvojových. V budoucnu se ale rozvinuté země mají na celkovém objemu světových přímých zahraničních investic podílet až ze 70 procent.
V roce 2010 by tak z celkového objemu investic ve výši 1,4 biliónu dolarů mělo směřovat 403,5 miliardy dolarů do současných dvanácti zemí eurozóny. USA by pak měly získat investice ve výši 376,6 miliardy dolarů.
Hlavním pohonem růstu investic má být silný vzestup světové ekonomiky, pokračující liberalizace a privatizace, zvláště v západní Evropě, zvýšená konkurence a rozvoj technologií.

Autor: Bloomberg, ČTK, (hej)

Sdílet tento příspěvek