12.09.2006
Parlamentní volby v Černé Hoře, první od nabytí samostatnosti letos v květnu, skončily podle očekávání vítězstvím dosavadního premiéra Mila Djukanoviče.
Již předvolební průzkumy naznačovaly, že Djukanović, který dovedl zemi k nezávislosti na Srbsku, uspěje i podruhé během čtyř měsíců. Stalo se a Djukanović mohl svým příznivcům shromážděným v centru hlavního města Podgorice hned v noci, po zveřejnění prvních odhadů výsledků, triumfálně oznámit, že Koalice pro evropskou Černou Horu, v jejímž čele stojí, vyhrála na plné čáře.
Podle předběžných výsledků, které mají být potvrzeny v průběhu tohoto týdne, získala doposud vládnoucí koalice Demokratické strany socialistů (DPS) a Sociálnědemokratické strany (SDP) přibližně 50 procent hlasů a díky tomu by měla obsadit 41 míst v parlamentu. V 81členném jednokomorovém shromáždění jí to zaručuje nadpoloviční většinu a v následujících čtyřech letech zřejmě nebude potřebovat dalšího partnera k vládnutí.
„Volby potvrdily, že Černá Hora je politicky velmi stabilní, neuhýbá z cesty do Evropy a má vedení, které v nadcházejícím období s podporou občanů podnikne zásadní kroky k evropské integraci,“ řekl Djukanović na povolebním shromáždění.
Právě přiblížení k Evropské unii bude, alespoň podle oficiálních prohlášení, hlavním cílem pravděpodobné vládní koalice. Černá Hora se svými přibližně 620 tisíci obyvateli žije z turistického ruchu a vládní představitelé vycházejí z předpokladu, že začlenění do evropských struktur – a případně do NATO – bude působit jako významný uklidňující prvek pro západní klientelu.
Evropské standardy, jež chce Djukanović v nadcházejících letech nastolovat, mají být rovněž zárukou pro zahraniční investory.
Avšak přestože se Podgorica zbavila velké brzdy na cestě do Evropské unie v podobě Srbska a jeho vleklých problémů týkajících se nedostatečné spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem OSN pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii, dá se jen těžko předpokládat, že přistoupení Černé Hory k EU bude snadnou věcí.
Nejen Djukanovičova politická opozice, ale i mnozí mezinárodní pozorovatelé poukazují na rozšířenou korupci v zemi, podivné privatizace a v některých případech dokonce hovoří o napojení vládních představitelů na organizovaný zločin. Černohorská nevládní organizace MANS, která se specializuje na boj s korupcí, v červnu letošního roku uvedla, že činnost občanských společností je v Černé Hoře v současné době velmi obtížná či přímo nebezpečná.
Přes veškerá tato podezření a spekulace jsou Djukanović a jeho spolupracovníci mezi Černohorci stále populární, v neposlední řadě díky aureole vítězů z politického zápasu o samostatnost. Opozice i po těchto volbách zůstává slabá, výrazně ztratily prosrbské politické strany v čele s dalším veteránem černohorské politiky Predragem Bulatovičem.
Žádné z opozičních uskupení by podle předběžných výsledků nemělo získat v paramentu víc než 11 či 12 křesel.
Autor: Jan Bumba