Topolánek a Fico si stěžují na Schengen a euro

15.09.2006
Český premiér Mirek Topolánek a jeho slovenský kolega Róbert Fico se ohradili proti odložení rozšíření schengenského prostoru pro volný pohyb osob. Nelíbí se jim ani kritéria pro připojení eura.

Český premiér Mirek Topolánek a jeho slovenský kolega Róbert Fico se včera na své první oficiální schůzce ohradili proti tomu, aby bylo odloženo rozšíření schengenského prostoru pro volný pohyb osob. Nelíbí se jim ani kritéria, která musí obě země splnit pro připojení k jednotné evropské měně.
Z Evropské komise přicházejí signály, že původní datum vstupu nových členů unie do Schengenu – tedy podzim 2007 – bude nutné odsunout nejméně o rok, vzhledem k problémům s přípravou potřebné informační databáze.
„Budeme velmi nesouhlasit s nějakým posunem toho termínu, protože ten problém není na naší straně,“ prohlásil Topolánek.
„Buď jsme rovnoprávnými členy EU, nebo nejsme. Občané unie musí mít stejná práva. Nevím, proč by někteří měli být na hraničních přechodech šikanováni,“ uvedl předseda slovenské vlády.
Fico a Topolánek věnovali velkou část diskuse i přípravám svých zemí na zavedení eura. Maastrichtská kritéria, která předtím musí splnit, jsou podle premiérů nastavena velmi nespravedlivě.
„Jsou pro nás naprosto nevýhodná,“ řekl Fico, ale zopakoval, že Slovensko míní přijmout společnou měnu k 1. lednu 2009.
Topolánek přiznal, že Česká republika je v této oblasti o kousek pozadu. A rovněž soudí, že podmínky, které byly unijním nováčkům v tomto směru předloženy, jsou přísnější, než co se požaduje od ostatních členů.
„Je to velmi zajímavé. Před volbami jsme zpochybňovali termín 2010 s tím, že je nereálný. Ukazuje se, že vůči starým a novým členským zemím existuje ze strany Evropské centrální banky rozdílný pohled. Přitom Česko i Slovensko jsou země s rychle rostoucími ekonomikami, nad šest procent. Potřebují zcela jinou monetární politiku,“ uvedl Topolánek. „Měli bychom, možná v roce 2007, zaujmout s ostatními novými členy unie společný postoj. Disciplína v eurozóně neexistuje ani náhodou.“
Topolánek a Fico se shodli, že nelze dopustit narušení česko-slovenských vztahů, i když v jedné zemi je u moci pravicová a v druhé levicová vláda. Oznámili mimo jiné, že se chystá k podpisu bilaterální dohoda, na jejímž základě budou Slováci moci využívat ropné zásobníky v Česku. To by mělo Slovensku umožnit plnění jednoho z kritérii Evropské unie – zabezpečení zásob ropy na devadesát dnů.
Premiéři také apelovali na zahraniční investory, především v automobilovém průmyslu, aby upřednostňovali domácí subdodavatele.
„Měli by se připravit – a platí to především pro jihokorejskou automobilku Kia – že sem nepřicházejí, aby si tu vytvořili nějaké dílny a vyráběli automobily ze součástek, které dovážejí z vlastních zemí,“ upozornil Fico.

Autor: Renata Havranová, Jaroslav Beránek

Sdílet tento příspěvek