22.09.2006
Proti návrhu, aby se v otázkách boje s terorismem upustilo od práva veta, se postavila většina zemí EU. Nejradikálnější odmítnutí zaznělo z Německa. Podle eurokomisaře Frattiniiho může tento postoj paralizovat rozhodování EU.
Většina zemí EU, včetně Česka, dnes na závěr zasedání ministrů spravedlnosti nepodpořila návrh předsedajícího Finska, aby se upustilo od práva veta a rozhodovalo se kvalifikovanou většinou v otázkách spolupráce v boji proti organizovanému zločinu a terorismu v Evropě.
Postoj finského předsednictví na zasedání v Tampere, aby se takto upustilo od ochromování policejní a justiční spolupráce, prý podpořily otevřeně jen Španělsko, Francie, Lucembursko a Portugalsko. ČR a Irsko se podle agentury AFP postavily proti z obavy o státní svrchovanost, Rakousko připustilo možnost změny rozhodování jen v některých konkrétních oblastech. Další země se schovaly za odmítavý postoj Německa.
Berlín se obává, že přijetí návrhu by sloužilo některým zemím jako záminka pro tvrzení, že již není potřeba evropská ústava, která tento přechod k hlasování kvalifikovanou většinou předpokládá. Německo převezme v lednu 2007 rotující půlroční předsednictví EU a hodlá oživit diskuse o euroústavě, jejíž ratifikaci zmrazilo odmítnutí v loňských referendech ve Francii a Nizozemsku.
„EU nemůže (v otázkách bezpečnosti) čekat na ústavní dohodu se založenýma rukama,“ zdůraznila finská ministryně spravedlnosti Leena Luhtanenová. Vyjádřila odhodlání prosazovat svůj návrh na příštím zasedání s resortními kolegy, které se plánuje na říjen.
„Evropa se nemůže zastavit. Pokud nepůjde vpřed, upadne,“ podpořil finský návrh a jeho příznivce člen Evropské komise pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini.
Pětadvacítka podle komisaře nemůže čekat, až bude například v roce 2008 oživena a přijata euroústava. „Reálné nebezpečí terorismu a organizovaného zločinu nás ohrožuje právě teď,“ zdůraznil Fratinni a dodal, že všechny členské státy, včetně těch, co nyní váhají, říkají, že je potřeba zlepšit rozhodovací proces EU.
Postoj Německa může podle eurokomisaře v budoucnu paralizovat rozhodovací proces v institucích EU. „Pokud budeme čekat, můžeme být ochromeni,“ uvedl Frattini. „Můžeme si dovolit zanechat všeho úsilí proto, že chceme oživit euroústavu? Já, a mnoho členských států, říkáme, že nikoli,“ doplnil.
Komisař již před zasedáním ve Finsku francouzskému listu Le Figaro řekl, že zrušení práva veta je pro úspěšný boj s terorismem „zásadní“. „Pravidlo jednomyslnosti nás omezuje,“ poznamenal.
Autor: jos-iHNed, Eupolitix.com, čtk