25.09.2006
Evropská komise odsouhlasila vstup Bulharska a Rumunska do EU již na počátku roku 2007. Oba nováčky však čeká přísný dohled a počáteční omezení.
Bulharsko a Rumunsko vstoupí do Evropské unie 1. ledna 2007 bez předběžných omezení, ale Evropská komise bude dále sledovat reformy v obou zemích, které mohou být i po vstupu postiženy zastavením přímých plateb, případně ostatní členské země nebudou uznávat rozsudky jejich soudů. Vyplývá to z návrhu hodnotící zprávy EK, která bude zveřejněna v úterý a o které informoval diplomatický zdroj v Bruselu.
Pokud jde o volný pohyb osob, budou u obou zemí platit stejná omezení, jako v případě ČR a dalších devíti států, které vstoupily do unie v květnu 2004.
Komise určila tři hlavní okruhy, kde bude moci zavést omezení i po vstupu. Jde o oblast justice a vnitra, bezpečnost potravin a systém rozdělování finanční pomoci z Bruselu. Sofia musí především přijmout ústavní dodatky, jež zaručí transparentnost soudního systému a jeho nezávislost. Stejně tak musí intenzivněji bojovat s organizovaným zločinem. Rumunsko, které vzbuzovalo v posledních měsících v Bruselu menší obavy než Bulharsko, musí rovněž provést reformy v justici.
V rámci těchto podmínek, které jsou zatím nejtvrdší pro nové členské státy, bude moci unie zastavit finanční pomoc. Další možností je neuznávat rozsudky bulharských či rumunských soudů na území ostatních členských států EU.
Podle diplomatického zdroje bude komise monitorovat vývoj v obou nových zemích po tři roky a bude pravidelně vydávat zprávy o postupu reforem. První zpráva by měla přijít již na konci března 2007 a další v půlročních intervalech.
O zastavení přímých plateb bude moci rozhodnout sama komise, v případě postihů v oblasti justice a vnitra o tom budou rozhodovat členské státy. ČR podporovala vstup Rumunska a Bulharska bez omezení.
Zda budou moci občané Rumunska a Bulharska hledat práci jinde v unii, bude záležet na přístupu ostatních členských zemích. Bude pro ně platit stejný mechanismus, jako u předcházející vlny rozšíření. V prvních dvou letech po vstupu mohou ostatní země uzavřít svůj pracovní trh Rumunům a Bulharům na dva roky bez udání důvodu, během dalších tří let to musí zdůvodnit a bezpodmínečně se musejí otevřít nejpozději do sedmi let od vstupu obou států, tedy do roku 2014.
Očekává se, že tentokrát budou „staré“ země, které musí oznámit svůj postoj do konce roku, opatrnější. Například Británie, která se v roce 2004 novým členům otevřela, tentokrát dala najevo, že by mohla postupovat jinak.
Autor: jos-iHNed, čtk