27.09.2006
Nové státy měly do systému bez hraničních kontrol vstoupit v říjnu 2007, ale podle Evropské komise k tomu může dojít až v létě nebo na podzim 2009,
Do konce roku by mělo být jasno, kdy se Česku a ostatním novým členským zemím EU otevře schengenský prostor odstraňující vnitřní hranice Evropské unie. V Evropském parlamentu ve Štrasburku to dnes uvedl finský ministr vnitra Kari Rajamäki, jehož země nyní EU předsedá. Podle něj bude unie zvažovat i technické alternativy, jež by vyřešily odklad hrozící kvůli zavádění databáze pro rozšířený Schengen.
Nové státy do něj měly vstoupit v říjnu 2007, ale podle Evropské komise k tomu může dojít až v létě nebo na podzim 2009, protože nebude včas dokončena nová databáze. ČR a další nové státy komisi kritizují a tvrdí, že zpoždění má spíše politické motivy.
Na neformální schůzce ministrů vnitra a spravedlnosti EU ve finském Tampere minulý týden Portugalsko navrhlo, že by stávající schengenský systém bylo možné rozšířit i na nové členské země modernizací dosud používané centrální databáze. Současně by se vyvíjela nová databáze, druhá generace Schengenského informačního systému (SIS II).
Podle Rajamäkiho by se vzhledem k hrozícímu zpoždění mělo nyní „otevřeně a poctivě“ jednat o potřebných krocích. Finský ministr vyzval k urychlení příprav SIS II, ale současně hovořil o „realistických“ časových harmonogramech pro rušení vnitřních hranic EU. Zdůraznil, že schengenský prostor může být rozšířen, až budou splněny všechny nezbytné podmínky, včetně SIS II „ve fungujícím a použitelném stavu“.
V pátek se také sejdou v Bruselu experti z jednotlivých zemí EU, kteří budou zvažovat portugalský návrh, zda by bylo možné připojit ke stávajícímu systému i nové státy. Podle politiků těchto států by velké odklady oslabily důvěru občanů v EU.
„Veřejnost ostře reagovala na odklad o několik měsíců a mohu si jen představovat reakci občanů EU, bude-li zpoždění ještě delší,“ uvedl slovinský ministr vnitra v dopise, který předal minulý týden Rajamäkimu jménem zemí takzvaného Salcburského fóra, tedy Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovinska.
Dopis také upozorňuje na finanční náklady odkladu pro nové země. Zároveň navrhuje komisi, aby zvážila finanční pomoc těmto státům, pokud zpoždění skutečně nastane.
Autor: jos-iHNed, čtk