27.09.2006
Medailon předsedy rumunské vlády.
Jeho pronikavý pohled a výrazný knír si pamatují zejména fanoušci tenisu, které udivoval svými kousky v 80. letech. O desetiletí později byl proslulým tenisovým manažerem Borise Beckera a nyní je především podnikatelem, který pravidelně obsazuje vysoké příčky v žebříčcích nejbohatších Rumunů. Objevuje se ovšem také na prvních stránkách bulvárů jako aktér četných skandálů.
Ion Tiriac je symbolem té úspěšnější části Rumunska, která je hrdá na úspěchy divokého budování kapitalismu v letech 90. a zároveň propojená s šedou zónou pololegálního podnikání.
V roce 1990 Tiriac založil první soukromou banku v Rumunsku po pádu komunistické diktatury, podniká také ve sportu i v prodeji aut. Jeho jmění bylo v roce 2005 odhadováno na téměř jednu miliardu dolarů.
Rumuni byli na Tiriaka pyšní. Reprezentoval je nejprve jako hokejista, poté byl úspěšným tenistou a tenisovým trenérem a promotérem.
„Pro Rumuny Tiriac nyní symbolizuje jakýsi smíšený obraz kdysi úspěšného sportovce a odpůrce Ceaušeskova režimu, který poznal život na Západě, a zároveň podnikatele, který je obklopen skandály a podezřelými obchody,“ řekl Marius Cosmeanu, analytik listu Cotidianul. „Před deseti lety byla jeho image lepší.“
Naposledy se na stránky novin dostal před měsícem, kdy ho koncern Mercedes zbavil exkluzívního zastupování v Rumunsku. Často se také objevuje ve spojitosti s divokými hony na zvěř.
O letos sedmašedesátiletém Tiriakovi se také říká, že má blízko ke každému v rumunské i k mnoha lidem v evropské politice. Jeho syna, který byl před několika lety dopaden s drogami, vytáhl z problémů tehdejší sociálnědemokratický premiér Adrian Nastase. Proto má možná blíže k sociálním demokratům než k nynější liberální vládě.
„Není to běžný rumunský byznysmen, pracuje mnohem sofistikovaněji a využívá širokých sítí svých známostí,“ tvrdí Cosmeanu.
Autor: Radek Honzák, Martin Ehl, Robert Břešťan, Jan Bumba