29.09.2006
Zpráva Světové banky tvrdí, že zatímco přesun pracovníků z nových členských zemí do „vyspělejších“ států Evropské unie za lepšími platy má malý dopad na trh práce v cílových zemích, krajiny původu však budou muset levnější pracovní sílu dovést ze zemí na východ od hranice EU.
„Vlády by měly aktivněji řídit pracovní migraci,“ uzavírá Světová banka v doporučeních pro posílení ekonomického růstu v Evropě. Navrhuje, aby vlády v osmi středo- a východoevropských zemích, které přistoupily v roce 2004 „by měly zvážit nástup do liberálnějšího režimu pro importování pracovní síly ze zemí více na východ od současné hranice unie.
Zpráva konstatuje, že „popřístupový tok pracovní síly z osmi nových členských zemí měl značný dopad na vysílající státy“. Dále tvrdí: „Masivní odchod pracovníků může vést k nedostatku pracovní síly, jehož příznaky jsou viditelné již v současné době v pobaltských zemích a Polsku. Odchod pracovníků už má viditelný dopad na ekonomiky a ve střednědobém horizontu může zpomalit růst.“
Jako řešení zpráva navrhuje, aby se zmíněné země poohlédly dále na východ po ještě levnějších pracovnících. „Především vysílající země budou samy nucené dovést pracovní sílu.“ Kromě toho zpráva také navrhuje využít daňovou politiku pro vytvoření příznivějšího prostředí pro sektory, které trpí nedostatkem pracovní síly. „Ve fiskální oblasti musí vlády zemí vytvořit prostor pro dodatečné finanční prostředky na platy v sektorech, kde je nedostatečná zásoba pracovníků (hlavně ve zdravotnictví) a investice, kde se stává pracovní síla ještě dražší (stavebnictví).
Ve vztahu k pracovním trhům v Británii a Irsku zpráva podporuje závěry Komise, podle kterých mělo otevření hranic pracovníkům z východu pozitivní dopad na ekonomiku jako celek. „Migranty lákají možnosti na trhu práce, ne sociální systémy.“ Z toho vyplývá, že „neexistuje viditelný statistický důkaz podporující názor, že příliv migrantů z nových členských zemí přispívá k nárůstu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v Británii“. Zpráva také cituje data, podle kterých je „málo důkazů jakéhokoliv vlivu zahraničních pracovníků na platy v hlavních cílových zemích“.
Autor: mab-iHNed,Euractiv