03.10.2006
Dělat osobní kontroly pasažérů by podle expertů mohlo mít za následek výrazná zpoždění letů. Aerolinie by pak podle nařízení Evropské komise pro dopravu musely cestujícím často platit i finanční kompenzace.
Brusel zvažuje přísné osobní prohlídky na letištích
Dělat osobní kontroly pasažérů by podle expertů mohlo mít za následek výrazná zpoždění letů. Aerolinie by pak podle nařízení Evropské komise pro dopravu musely cestujícím často platit i finanční kompenzace.
Diskuse o zpoždění a kompenzacích se už v Bruselu vedou. Aby se dopravci případně vyhnuli zpoždění kvůli osobním prohlídkám, chtějí, aby letiště byla schopna kontroly provést rychle. To je však především na malých letištích obtížné. Manažeři menších letišť – především v prázdninových destinacích – by museli do bezpečnosti investovat další peníze – to by ve svém důsledku mohlo znamenat, že by se zvýšily bezpečnostní taxy.
Ty nyní platí cestující k letence spolu s taxami letištními. Dosahují několika set korun.
Náklady na zajištění bezpečnosti cestujících jsou již nyní jedny z nejvyšších v celém řízení letecké dopravy. „Na Letišti Praha pracuje v současnosti asi 2250 lidí. Z toho jich devět set zajišťuje bezpečnost,“ říká Černochová.
Zpřísnění bezpečnostních opatření na evropských letištích se začala připravovat hned poté, co britské bezpečnostní složky zmařily začátkem srpna útok na letadla směřující do Spojených států.
Komise v Bruselu již v polovině září vypracovala soubor pěti kritérií, která musí od listopadu dodržovat všechna evropská letiště, a to včetně těch, kde se odbavují pouze domácí lety.
Podle komisariátu Evropské komise pro dopravu odráží pět nových bezpečnostních standardů především hrozbu, kdy by teroristé chtěli použít tekuté výbušniny.
Nová bezpečnostní opatření Bruselu
Pasažéři si musí sundat bundy a kabáty – ty budou ve screeningovém zařízení kontrolovány samostatně.
Velikost kabinového zavazadla musí splňovat již existující standard IATA – to znamená, že nesmí překročit velikost 56x45x25 cm. Výjimkou mohou být křehké předměty, jako například hudební nástroje.
Cestující si může vzít na palubu letadla maximálně sto mililitrů tekutin v jednom balení. Zboží nakoupené ve free shopech musí být uloženo do plastikových sáčků v objemu maximálně jeden litr.
Zdroj: Evropská komise
Autor: Hana Vorlíčková, Radek Honzák