03.10.2006
Sankci by měli hradit zemědělci, kteří přidělené limity překročili. V minulosti však již varovali, že pokuta může způsobit některým farmám vážné problémy a vést k dalšímu snížení stavů krav.
Česká republika bude muset zaplatit pokutu téměř 150 milionů korun (5,13 milionu eur) za překročení kvót Evropské unie na výrobu mléka. Informovala o tom Evropská komise. Česko loni vyprodukovalo téměř o 17.000 tun mléka více, než povolují kvóty.
Sankci by měli hradit zemědělci, kteří přidělené limity překročili. V minulosti však již varovali, že pokuta může způsobit některým farmám vážné problémy a vést k dalšímu snížení stavů krav.
Ministerstvo zemědělství soudí, že sankce by neměla mít pro chov skotu větší negativní důsledky, protože jednotliví farmáři kvótu vesměs nepřekročili zásadním způsobem. Navíc se při přepočtu na producenty bere v úvahu i to, o kolik jiní chovatelé svůj limit nenaplnili, takže postih vychází v průměru mezi dvěma až čtyřmi korunami za litr, ačkoli Brusel účtuje zhruba devět korun za litr.
V letošním kvótovém rok by se již sankce podle Hugo Roldána z odboru komunikace MZe opakovat neměla, protože EU povolila Česku rozdělit mezi farmáře kvótovou rezervu a dosavadní národní limit produkce navýšit z 2,68 miliardy kilogramů mléka o dalších 56 milionů kilogramů.
Prezident Agrární komory Jan Veleba soudí, že navýšení bude stačit i v dalších letech. Sankce ale podle něj svědčí o tom, že mléčná kvóta byla před vstupem do EU špatně vyjednána. Zemědělci již dříve žádali, aby stát alespoň část sumy uhradil, ale neuspěli.
ČR není jediným státem, který bude muset pokutu platit. Jde celkem o devět členských států Evropské unie (ČR, Německo, Španělsko, Itálie, Kypr, Lucembursko, Rakousko, Polsko a Portugalsko). Všechny postižené státy zaplatí dohromady 377 milionů eur (deset miliard korun). Itálie, Polsko a Německo se na pokutě podílejí z 90 procent. Nejvíce zaplatí Itálie (188 milionů eur). Kvótami se Brusel snaží snížit nadprodukci mléka.
Autor: mab-iHNed,čtk