ESD zamítl stížnost rovných výdělků žen a mužů na stejné pracovní pozici

03.10.2006
Firmy a úřady mohou platit ženám méně než jejich mužským kolegům na stejné pozici, jestliže ženy například kvůli péči o děti pracují kratší dobu.

Firmy a úřady mohou platit ženám méně než jejich mužským kolegům na stejné pozici, jestliže ženy například kvůli péči o děti pracují kratší dobu. Rozhodl tak Evropský soudní dvůr (ESD) v Lucemburku. Zamítl tím stížnost v případu, který byl pro zastánce rovných výdělků žen jedním z nejdůležitějších v poslední době.


Soud v napjatě očekávaném rozhodnutí uvedl, že zaměstnavatelé nemusejí případ od případu odůvodňovat své mzdové a platové struktury založené na délce služby, pokud zaměstnanec nepředloží důkazy, které vzbuzují vážné pochybnosti.


Lucemburský soud tím zamítl stížnost britské zdravotní inspektorky Bernadette Cadmanové. Ta podala žalobu na svůj úřad za to, že její kolegové mužského pohlaví ve stejných funkcích dostávají více jen proto, že mají odslouženo více let.


Cadmanová argumentovala tím, že délka služby často závisí na okolnostech pro ženu nevýhodných, jako je těhotenství a mateřská dovolená. Zaměstnavatelé tak podle ní musejí odůvodňovat rozdíl v platech u lidí ve stejném zařazení konkrétně. Právník Cadmanové označil případ podle agentury Reuters za „nejdůležitější žalobu ve věci rovného výdělku za posledních deset let“.


„Odvolávání se na kritérium délky služby je přiměřeným nástrojem k dosažení legitimního cíle odměňovat získané pracovní zkušenosti, které pracovníkovi umožňují plnit lépe jeho povinnosti,“ uvedl soud ve verdiktu. „Není nutné prokazovat, že jednotlivý pracovník během příslušného období těchto zkušeností skutečně nabyl, a to mu umožnilo vykonávat lépe své povinnosti,“ píše se dále v rozhodnutí.


Cadmanová zažalovala britský úřad zdraví a bezpečnosti práce v roce 2001, když zjistila, že její mužští spolupracovníci na stejných pozicích vydělávají až o 9000 liber (375.000 korun) ročně více než ona. Britský tribunál pro řešení sporů v zaměstnání původně rozhodl v její prospěch, odvolací soud však měl pochybnosti a předal případ soudu v Lucemburku, aby rozhodl podle práva EU.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek