„Kochův bacil“ straší Evropskou unii

12.10.2006
Světová zdravotnická organizace a Mezinárodní Červený kříž a Červený půlměsíc vyzvaly vlády členských zemí Evropské unie, aby byly aktivnější a zakročily proti alarmujícímu nárůstu případů onemocnění tuberkulózou.

Alarmující nárůst onemocnění TBC se zjistil v zemích východní Evropy a střední Asie. Generální tajemník Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce Markku Niskala prohlásil, že „rezistentnost léků, s kterými se lékaři doposud setkali, představuje nejvážnější výzvu v oblasti léčby tuberkulózy v Evropě od druhé světové války“. „Proto vyzýváme evropské politiky, aby na tuto výzvu reagovali energicky a bez nejmenšího odkladu, jinak hrozí, že se krize vymkne naší kontrole,“ varoval Niskala.


Každý rok onemocní tuberkulózou ve východní Evropě a střední Asii přibližně 450.000 osob a téměř 70.000 lidí na tuto chorobu zemře. Problém se zhoršuje i proto, že se zvyšuje počet nakažených virem HIV. Týká se to primárně Ruska a Ukrajiny. Zhoršení situace spočívá v tom, že pokles odolnosti imunitního systému umožňuje viru tuberkulózy snadnější proniknutí do organismu člověka a tím vyvolat onemocnění.


„Nejnebezpečnější oblasti s výskytem tuberkulózy rezistentní na léky jsou na okrajích Evropské unie,“ zdůraznil Mario Riviglione, vedoucí oddělení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro boj proti tuberkulóze. Raviglione dodal, že investice do boje proti tuberkulóze se musí dostat na první místa seznamu priorit evropských států. „Evropanům musí ležet na srdci, aby si řešili své problémy, zvláště když jsou tak závažné,“ vyzdvihl.


Na tuberkulózu zemře každý den na světě téměř 5000 lidí a toto onemocnění je nejčastější příčinou úmrtí pacientů s AIDS.

Autor: mab-iHNed,Euractiv

Sdílet tento příspěvek