13.10.2006
Profesionalizace léčby rakoviny se v Evropě vyvíjí velmi nerovnoměrně. Nejméně specializovaných center mají východoevropské země.
Nová studie Evropské společnosti pro lékařskou onkologii ukázala velké rozdíly mezi evropskými zeměmi v léčbě rakoviny.
Dostupnost léčby nádorových onemocnění, jakými jsou chirurgické zákroky, radioterapie, předepisování onkotik (léků, které pomáhají ničit nádorová onemocnění) či postgraduální vzdělávání odborníků, jsou mezi zeměmi Evropské unie velmi rozdílné. Zjistila to studie, zveřejněná Evropskou společností pro lékařskou onkologii (ESMO), která podporuje jednotný postup v diagnostice a léčbě, stejné kvalifikační předpoklady, a kontinuální vzdělávání v evropských zemích za únosných finančních podmínek.
Studie ve členských zemích sledovala detailní situaci v lékařské onkologii a i přesto, že nezveřejnila pořadí zemí, uvádí například, že Island, Švýcarsko, Itálie a Německo dosahují nejvyššího počtu onkologů a léčebných zařízení na počet obyvatel. Výtky se v tomto ohledu dostalo východoevropským zemím, které mají mnohem menší počet specializovaných center a odborníků.
„Je to pochybení celé Evropy,“ uvedl předseda ESMO Hakan Mellstedt s poukazem na tisíce či desetitisíce zbytečných úmrtí způsobených každoročně kvůli různé úrovni lékařské péče.
Rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí v Evropě a stále je jedním z nejpalčivějších problémů veřejného zdravotnictví. V roce 2004 bylo diagnostikováno 2 miliony případů a zaznamenaných 1,2 milionu úmrtí.
Předpokládá se, že každému třetímu Evropanovi diagnostikují za život nějakou formu onkologického onemocnění. Komise uznává, že Evropa se vyvíjí velmi nerovnoměrně v otázce kontroly rakoviny. Proto iniciovala několi projektů a chce vytvořit přehledné indikátory pro monitorování léčby tohoto onemocnění.
Autor: jos-iHNed, Euractiv.sk