18.10.2006
Nejsilnějším politikem staronové vládní koalice v Polsku bude populista Andrzej Lepper, nikoli premiér Jaroslaw Kaczynski.
Nejsilnějším politikem staronové vládní koalice v Polsku bude populista Andrzej Lepper, nikoli premiér Jaroslaw Kaczynski. Na Lepperově podpoře závisí, zda v příštích měsících budou v Polsku předčasné volby či zda vydrží koalice, kterou v noci na včerejšek obnovili Lepperovi populisté ze Sebeobrany s Kaczynským a s nacionalistickou Ligou polských rodin. Většinu v Sejmu jim zaručují odpadlíci od nacionalistů a populistů, s nimiž se dohodl přímo Jaroslaw Kaczynski.
Kaczynski i Lepper, jejichž koalice se kvůli ostrým sporům rozpadla před měsícem, se nyní obávali předčasných voleb, které si přeje šedesát procent Poláků. Ty by podle průzkumů vyhrála opoziční Občanská platforma, na níž Kaczynského Právo a spravedlnost ztrácí přes deset procent. Sebeobrana by jen o procento překročila práh vstupu do sněmovny.
Nyní ale Lepper se sedmačtyřiceti poslanci zaručuje vládě většinu. Dohoda, garantovaná prezidentem, byla uzavřena pozdě v noci za zavřenými dveřmi a bez účasti médií. Nebylo jasné, jaké podmínky si Lepper kromě postu vicepremiéra a ministra zemědělství a dalších dvou ministerských postů pro stranu vyjednal. Lepper před jednáním požadoval vedle zvýšení různých sociálních dávek i zastoupení v silových resortech.
Oslabený premiér
Předpokládá se, že tato koalice vydrží delší dobu, i když politici Občanské platformy předpovídají vyhlášení voleb nejpozději na jaře kvůli sporům mezi lídry. „První housle v koalici bude hrát Lepper, ne Jaroslaw Kaczynski,“ řekl lídr platformy Donald Tusk.
Ještě před dvěma týdny přitom zmítala Polskem aféra, kdy Kaczynského vyjednávači tajně a s pomocí úplatků přetahovali Lepperovy poslance do vládního tábora. Kaczynski ale nebyl schopen jinou většinu než s Lepperem v parlamentu dojednat. Případné spory bude nyní řešit trojčlenná koaliční rada a před hlasováními v parlamentu se budou scházet šéfové poslaneckých klubů.
Polsko tak čeká pokračování konzervativně sociální vlády, která dávala důraz na nacionalismus, na lustrace a na vyhrocování ideologických sporů. Prvním testem soudržnosti koalice byl včera návrh opozice na seberozpuštění Sejmu. Návrh zákona, který by vedl k předčasným volbám, ale neprošel. Tím, kdo z měsíc trvajících tahanic o většinovou vládu vyšel nejvíc oslaben, je podle komentátorů Jaroslaw Kaczynski, kterému může nové spojení s Lepperem po všech ostrých slovních soubojích a aférách dělat problémy i ve vlastní straně.
„To nové spojení je podle mého pro Jaroslawa Kaczynského sebevražedný krok,“ domnívá se Igor Janke, analytik týdeníku Wprost. „Navíc jsem mluvil s řadou lidí svázaných s jeho stranou a všichni si myslí to samé, i ti nejvíce zamilovaní do Jaroslawa Kaczynského.“
Zadlužení se zvýší
Ekonomové se dívají na novou koalici s nedůvěrou. „Za rok vlády už Kaczynski dokázal, že v ekonomice neudělá nic, že má jiné priority,“ řekl Janusz Jankowiak, hlavní ekonom Polské rady byznysu, nejvlivnější organizace zaměstnavatelů a firem.
Jankowiak varuje především zahraniční finanční investory. „Zatím je růst ekonomiky vysoký, ale pro příští rok se předpokládá snížení a mohou nastat problémy kvůli zvyšování sociálních výdajů,“ řekl Jankowiak. „Být zahraničním investorem, především finančním, s plány na více než rok, tak bych byl velmi opatrný.“ Při sestavování rozpočtu pro příští rok se dosud hovořilo o schodku 30 miliard zlotých, ale reálná výše je podle Jankowiaka spíše 45 miliard.
Autor: Martin Ehl