19.10.2006
Ségoléne Royalová, žhavá kandidátka francouzských socialistů pro prezidentské volby v příštím roce, zná dokonale recepty, jak zaujmout zástupy.
Třiapadesátiletá politička se vyhýbá vysilujícím osobním konfliktům, neprůhledným skandálům i složitým otázkám. Dovedně se strefuje do voličských nálad.
Potvrdila to i v poslední televizní debatě v noci na včerejšek se dvěma dalšími kandidáty socialistů na úřad prezidenta, kterými jsou bývalý ministr financí Dominique Strauss-Kahn a bývalý premiér Laurent Fabius.
Své výtky měli oba muži pečlivě připraveny. Říkali, že Royalová se dovedně veze na vlně voličské přízně, protože se vyhýbá skutečným problémům. „Nevymezujeme se proti osobnosti, ale proti fenoménu,“ míní Strauss-Kahn.
Reagovali tak i na poslední průzkum listu Le Figaro, podle kterého je Royalová jedinou osobností socialistů, která je schopná porazit pravděpodobného vyzývatele z tábora pravice, ministra vnitra Nicolase Sarkozyho. Podle průzkumu by nad ním zvítězila poměrem 51:49 procentům, ostatní kandidáty pravice by porazila ještě výraznějším rozdílem.
Royalová, považovaná v duelech za nezkušenou hráčku, ale své soupeře v debatě i překvapila.
Prezidentka kraje Poitou-Charente opustila osvědčenou taktiku hovořit spíše v obecné rovině. Neváhala kritizovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který před lety zavedla socialistická vláda Lionela Jospina. Tím se dotkla věci, kterou pokládá značné procento socialistů za nejdůležitější nápad poslední levicové vlády, kterou vystřídali neogaullisté v roce 2002.
Prohlásila, že zkrácený pracovní týden znamenal pro mnoho zaměstnanců, například pro zdravotní sestry ve státních nemocnicích, jednoznačnou změnu k horšímu. Byl podle ní špatně připraven.
Jinak se takticky vyhnula komentářům na adresu svých soupeřů. Tomu nahrávala i režie debaty: každý z řečníků přednesl své představy, nebyl prostor po názorové střety. Royalové to vyhovovalo.
„Podstoupila v debatě největší riziko, je mezi kandidáty nejméně zkušená a mohla hodně ztratit,“ řekl o političce respektovaný komentátor rádia RTL Alain Duhamel. „Myslím, že se nedopustila žádných závažných chyb.“
Většina deníků hodnotila souboj jako vyrovnaný. Na Royalové komentátoři ocenili její soudnost: Bývalá ministryně pro rodinnou politiku či vzdělání se nepouštěla do složitých ekonomických otázek.
„Nemám odpověď na úplně každý problém,“ prohlásila otevřeně. To kontrastovalo s projevem, který přednesl expremiér Fabius: zabředával do ideologických frází.
Bývalý strážce státní pokladny Strauss-Kahn se snažil vysvětlovat rozumné ekonomické principy, někdy ale příliš suchopárně.
Royalová dokázala obratně vysvětlit své nápady v oblasti ekologie. Tvrdila, že projekty, jako jsou biologická paliva, recyklace či větrné elektrárny, přinesou Francii půl miliónu nových míst.
Vedle toho působily sliby, které přednesl Fabius – například zvýšení minimální mzdy o osm procent – příliš populisticky.
V jedné věci mluvila ve shodě se svými soupeři. Když padl dotaz, jak chtějí kandidáti své představy financovat, všichni tři odkázali na vyšší ekonomický růst. Socialistické kandidáty čekají ještě dvě debaty, o vítězi rozhodnou socialisté příští měsíc. Úspěšné hodnocení Royalové naznačuje, že by jí vítězství mohlo uniknout už jen kvůli nějaké fatální chybě.
Příliš ji nepoškodila ani oživená stará aféra: francouzské listy nedávno probíraly tvrzení, že bratr Royalové sehrál klíčovou úlohu při atentátu na loď Rainbow Warrior před 21 lety. Její bratr Antoine totiž uvedl, že jejich další bratr Gérard nastražil výbušninu, která loď organizace Greenpeace potopila. Jeden člověk zahynul. Političtí soupeři Royalové se ovšem od této aféry distancovali: ve Francii není zvykem napadat politické protivníky skrze příbuzné.
Autor: Jiří Sládek