20.10.2006
„Nepřežili jsme nacistický koncentrační tábor, abychom seděli a dívali se, jak se genocida opakuje, říkají signatáři akce.
Více než stovka lidí, kteří přežili nejrůznější genocidy ve 20. století, dnes v otevřeném dopise vyzvala Evropskou unii, aby se zasadila o ukončení konfliktu v Dárfúru. Signatáři listu zároveň Bruselu vytýkají, že doposud neudělal vůbec nic pro zastavení masového vraždění v západosúdánské provincii, kde od roku 2003 zemřelo okolo 200.000 lidí a více než dva miliony musely opustit své domovy.
„Nepřežil jsem nacistický koncentrační tábor, abych seděl a díval se, jak se genocida opakuje,“ citovala agentura Reuters Martina Sterna, jednoho ze 120 signatářů dopisu. „Evropa může hrát vůdčí roli při ukončení tohoto vraždění, ale musí jednat ihned,“ dodal pamětník holocaustu.
Vedle něj své podpisy pod výzvu zástupcům evropské pětadvacítky, kteří se dnes sejdou ve finském Lahti, připojili lidé, jež na vlastní kůži zažili násilnosti v Kambodži, Bosně nebo africké Rwandě.
Dopis vyzývá EU, aby napomohla vzniku bezletové zóny nad krizovým regionem pod patronátem OSN a zároveň podpořila tlak na súdánskou vládu, aby zastavila zabíjení obyvatel Dárfúru a souhlasila s rozmístěním mezinárodních mírových sil v oblasti.
Navrhuje také zavedení sankcí v podobě zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování pro osoby, které jsou zodpovědné za porušování lidských práv v Dárfúru. Brusel by měl současně stanovit datum, dokdy musí Chartúm splnit požadavky mezinárodního společenství, po němž budou následovat širší obchodní sankce ze strany EU.
Podobné opatření již minulý týden podepsal americký prezident George Bush. Zákon umožňuje zmrazit účty a další majetek jednotlivcům i organizacím podezřelým z účasti na zločinech v Dárfúru a zabránit jim ve vstupu do USA.
Rada bezpečnosti OSN přijala v srpnu rezoluci, na jejímž základě mělo v Dárfúru od října nahradit 7000 nedostatečně vybavených vojáků Africké unie (AU) 22.500 „modrých přileb“ OSN. Súdánský prezident Umar Hasan Ahmad Bašír však opakovaně odmítl dát souhlas ke vstupu mezinárodních mírových jednotek na území Súdánu. AU proto v září rozhodla prodloužit mandát svých vojáků v oblasti do konce roku.
Autor: jos-iHNed, čtk