20.10.2006
Evropská unie chce přesvědčit Rusko, aby s ní uzavřelo nové „strategické partnerství“.
Evropská unie hledá nový vztah k Rusku. Jeho základem má být posílená spolupráce v energetice, a to jak zajištění dlouhodobých dodávek ruské ropy a plynu do Evropy, tak i rovné podmínky pro podnikání evropských energetických firem v Rusku.
Právě to je hlavním bodem neformálního summitu EU, který se dnes koná v Lahti. Finsko, které unii nyní předsedá, chce přimět jejích ostatních 24 členů, aby během večeře vyvinuli soustředěný tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina. Summit nebude přijímat žádná závazná rozhodnutí, ale má se stát základem pro dvoustranné rozhovory o nové dohodě, které oficiálně začnou listopadovým summitem EU-Rusko.
Nová energetická dohoda má zčásti nahradit tzv. evropskou energetickou chartu, kterou Moskva odmítá ratifikovat. Ta by prakticky vytvořila mezi Evropou a Ruskem jednotný energetický trh, protože obsahuje pravidla pro přístup k ropovodům a plynovodům, pro investice na trzích mimo EU a pro řešení vzájemných sporů. „Brusel si uvědomil, že Kreml s chartou nebude nikdy souhlasit. Znamenalo by to například konec ruských ropných a plynových monopolů,“ říká Guillaume Durand, analytik bruselského Střediska evropské politiky.
Podle pozorovatelů ale unii hrozí, že se na summitu diplomaticky ztrapní. Členové pětadvacítky totiž udržují s Ruskem různě vřelé vztahy. Mají různý pohled i na nedávné události, které se do dnešního jednání s Putinem bezpochyby promítnou.
Příkladem je spor, který mezi členy EU zavládl kvůli růstu napětí mezi Ruskem a Gruzií. Ministři zahraničí EU chtěli tento týden Rusko odsoudit za nepřiměřenou reakci. Na naléhání Francie a dalších zemí ale nakonec jen vyzvali obě strany sporu, aby „zmírnily rétoriku“. Pro Česko a jiné středoevropské státy, podporované Pobaltím a severskými členy unie, ale byla tato fráze příliš měkká. „Přesně se ukázalo, kdo má jaký vztah k Rusku,“ řekl po jednání nejmenovaný diplomat z nové členské země.
Dalším kontroverzním bodem debaty s Putinem bude vražda nezávislé novinářky Anny Politkovské, která patřila k nejhlasitějším kritikům Kremlu. Brusel již slíbil, že toto téma během rozhovoru s ruským prezidentem vznese.
Podle pozorovatelů se ale snadno může stát, že se Putin nenechá zahnat do kouta. „Stačí, když prohodí, že se v jednání ozývaly různé hlasy. Každý uvidí, jak je unie rozdělená, a vítězem bude on sám,“ tvrdí Michael Wrigglesworth, analytik bruselského Centra pro studium evropské politiky.
Rusko podle něj vždy dokázalo nejednotnosti Evropy umně využít k vlastnímu prospěchu – například dvojstrannými dohodami s jednotlivými členy. Zvlášť blízké vztahy navázalo s Německem a Francií.
Evropa podle analytiků v každém případě novou dohodu s Ruskem potřebuje. Již nyní Rusové dodávají do unie celou čtvrtinu její spotřeby ropy a plynu a tento poměr má dál stoupat. Navíc unii leží na srdci zájmy evropských společností, které na ruský trh pronikají jen s velkými obtížemi. Na program summitu se tedy dostanou i potíže společnosti Royal Dutch Shell, která se měla podílet na těžbě ropy z pole Sachalin 2, ale již ruské úřady obvinily z poškozování životního prostředí.
Unie se na druhou stranu chystá spoléhat na to, že spolupráce s ní je pro Rusko výhodná. Je totiž zdaleka největším zákazníkem tamních energetických podniků. „Obě strany vědí, že jedna potřebuje druhou. Rusko ale drží trumfy v ruce a Evropa se musí sjednotit, aby jím pohnula,“ říká Wrigglesworth.
O čem budou jednat
Autor: Radek Honzák