24.10.2006
Britská vláda předloží návrh o ochraně pracovního trhu před zájemci o práci z Bulharska a Rumunska po jejich vstupu do EU, hlavně před pracovníky bez kvalifikace.
Opoziční konzervativci a někteří členové Labouristické strany premiéra Tonyho Blaira navrhli omezit příliv imigrantů z Bulharska a Rumunska po vstupu jejich země do Evropské unie. Britský ministr vnitra John Reid se tento týden chystá představit plán, který předpokládá konec plného otevření pracovního trhu pro občany přistupujících zemí. Rumuni a Bulhaři tak mohou po určitou dobu od vstupu očekávat jen časově a kvantitativně omezené povolení pro málo kvalifikované práce, jako je například obírání jablek.
Británie spolu s Irskem a Švédskem ukázala novým členským zemím v roce 2004 velmi příznivou tvář, když jim úplně otevřela svůj pracovní trh. Odhadovaná imigrace nových pracovníků do Spojeného království se měla pohybovat okolo 13 tisíc. Toto číslo bylo několikanásobně překročeno. Zodpovědné úřady odhadují počet pracovníků z nových členských států od roku 2004 minimálně na 400 tisíc. Analytici se většinou shodují, že tato pracovní síla znamená pro Británii jednoznačně přínos. Mnozí však tento názor nesdílejí. Podle průzkumu Financial Times z minulého týdne si 76 procent Britů myslí, že ve Spojeném království žije příliš mnoho imigrantů. Okolo 50 procent respondentů má dojem, že imigranti ekonomice škodí. Tyto výsledky průzkumu souvisí také s nedávno zveřejněnými údaji, ze kterých vyplývá, že 80 procent imigrantů vydělává o něco více, než je minimální mzda, a současně platí na daních a jiných odvodech jen polovinu toho, co průměrný Brit.
Vládní výzkumy odhadují, že po vstupu obou zemí do unie přijde do Británie 60.000 až 140.000 Rumunů a Bulharů. Plánované restrikce odrážejí odhodlání britského kabinetu ukončit příliv málo kvalifikované pracovní síly do země.
Migrace byla také hlavním tématem víkendového jednání představitelů EU v Lahti. V členských zemích současné pětadvacítky roste znepokojení obyvatel. Ti si ve většině případů myslí, že si jejich vlády s rozsáhlou migrací především afrických zemí a silným tlakem východoevropských imigrantů nedokážou poradit.
Současná britská vláda se podle komentátorů obává politických důsledků otevřeného přístupu v otázce migrace za prací. Plánovaný postup Johna Reida uvítaly i zaměstnanecké organizace, které sice připouštějí pozitivní efekt migrace na domácí ekonomiku, ale mají strach, že další vlnu migrantů by už britský pracovní trh neunesl.
Autor: mab-iHNed,Euractiv