24.10.2006
V české metropoli totiž hrubý domácí produkt na obyvatele přesahuje 75 procent průměru EU, takže hlavní město bude mít právo na regionální pomoc jen dva roky.
Praha již nebude mít v příštích letech nárok na plnou státní podporu hospodářského rozvoje chudých regionů, kterou umožňuje Evropská unie. V české metropoli totiž hrubý domácí produkt na obyvatele přesahuje 75 procent průměru EU, takže hlavní město bude mít právo na regionální pomoc jen dva roky.
Evropská komise schválila mapy regionální podpory na léta 2007 až 2013 pro Českou republiku, Irsko a Litvu. Z mapy vyplývá, že 88,6 procenta obyvatel ČR mimo Prahu žije v regionech s nižším HDP, než je 75 procent unijního průměru.
Tyto regiony v ČR jsou tak způsobilé pro regionální investiční podporu v maximální míře od 30 do 40 procent investičních nákladů, uvedla EK. Praha bude mít nárok na tuto podporu po dvouleté přechodné období a jen do deseti procent nákladů.
Podle těchto map se určují regiony způsobilé pro vnitrostátní regionální investiční podporu velkým podnikům. Schválení map je podmínkou pro pokračování regionální politiky a programů financovaných z evropských strukturálních fondů po roce 2006, na jehož konci přestanou dosavadní mapy platit. Komise již dříve schválila tyto mapy u devíti států, včetně Slovenska.
Regiony, s nimiž operuje EU, neodpovídají přesně správnímu dělení v daných zemích. Jde o územní statistické jednotky zvané NUTS (Územní jednotky pro strukturální a regionální politiku), které EU používá kvůli rozdělování pomoci. V tomto případě jde o NUTS úrovně II, které mají jeden až dva miliony obyvatel. ČR je rozdělena na osm těchto regionů.
Kromě Prahy všechny kraje budou mít nárok na investiční podporu v maximální míře 40 procent investičních nákladů. Další výjimkou je s nižší podporou region Jihozápad, který zahrnuje kraj Jihočeský a Plzeňský. V tomto regionu bude v letech 2007 až 2010 maximální míra podpory 36 procent a v období 2011-2103 pak 30 procent.
Údaje komise potvrzují hospodářský vzestup ČR od roku 2000. V období 2000 až 2006 se pro regionální podporu kvalifikovalo celé území státu. Strop pro pomoc v Praze činil 20 procent investičních nákladů, pro ostatní regiony pak 50 procent a u regionu Jihozápad 46 procent.
Podle údajů Eurostatu z letošního května bylo v EU v roce 2003 celkem 37 regionů s bohatstvím nad 125 procenty průměru unie. Sedm jich je v Německu, po šesti v Itálii a v Británii a pět v Nizozemsku. Z nových členských zemí tuto hranici přesahovala jen Praha se 138 procenty.
Autor: mab-iHNed,čtk