Špidla: Nebojme se z Evropy vytvořit superstát

27.10.2006
Český eurokomisař je přesvědčen, že Evropa v globálním souboji obstojí pouze jako jednotný a pevný celek. Ohrožení EU vidí především v sobeckém prosazování nacionálních zájmů.

Obecným problémem demokracie je odcizení občanů od svých volených zástupců. To se projevuje jak v české, tak i evropské politice. Těmito slovy zahájil na půdě senátu místopředseda horní komory Petr Pihart konferenci na téma Demokracie v Evropě, kterou u příležitosti vydání stejnojmenné knihy pořádala organizace ANO pro Evropu. Podle Piharta je příčinnou tohoto odcizení především nesrozumitelnost, s níž politici občanům sdělují důležité informace. „Nedivím se, pokud někdo nesrozumitelné vystupování a malou sdělnost bruselského jazyka považuje za projev arogance,“ prohlásil Pihart.


Podle Vladimíra Špidly, evropského komisaře pro zaměstnanost a sociální záležitosti, je srozumitelné vystupování skutečně nejdůležitějším prvkem při snaze o zapojení občanů do zájmu o evropskou politiku.


Příliš mladé společenství
„Problémem Evropy je to, že jde o originální projekt. Evropa je stará tisíce let, ale Evropská unie jako produkt funguje pouze padesát let,“ uvedl Špidla a obhajoval někdy těžko srozumitelnou řeč Bruselu s tím, že jako o novém produktu se o EU i hůře debatuje a těžko se jako téma zprostředkovává.


Český eurokomisař se při vystoupení několikrát vrátil k historii evropského kontinentu a zdůrazňoval, že dnešní Evropa prožívá odklon od rovnováhy síly k politice integrace a sdílení moci. „Celá evropská tradice je založená na likvidaci menšin, nyní je však prosazován princip práv jednotlivce,“ vyzdvihl Špidla, podle kterého tak jde o dějinnou diskontinuitu, kterou je třeba bránit. V minulosti často prosazovaná demagogie spojená s jedním mocenským centrem je podle Špidly vystřídána úsilím o rovnost a sdílení moci.


Potřebujeme být superstát
Komisař se v diskusi vyjádřil i k dnešní pozici EU. „Evropa musí zesílit svou vůli po prosazení se v globálním světě. Obava ze superstátu Evropa je legitimní, ale v globálním světě, kde EU čelí konfrontaci s jinými státy, například Indií, Čínou či USA, nemá podle Špidly jinou možnost. Rozhodujícími faktory v této otázce jsou podle komisaře jednotná zahraniční politika a energetická soběstačnost.


Velkým problémem při prosazování demokracie v EU je podle Špidly také omezená průchodnost národních parlamentů. „Národní reprezentace jen málo přináší „témata“ EU k občanům. Je důležité překonat membránu mezi evropskou a národní politikou,“ vyzval Špidla a zároveň politoval, že národní politiky se mají tendenci čím dál více uzavírat.

Autor: Jan Osúch

Sdílet tento příspěvek