Země unie se uzavírají Rumunům a Bulharům

27.10.2006

Řada evropských zemí odmítá otevřít své pracovní trhy.

Rumuni a Bulhaři vstoupí 1. ledna 2007 do Evropské unie, ale na plná práva evropských občanů si ještě počkají. Řada stávajících členů EU je totiž nepustí na své pracovní trhy.
Otevřít hranice Rumunům a Bulharům se dosud rozhodlo jen Polsko, Slovensko a Finsko. Poláci si od toho slibují řešení nedostatku pracovních sil například ve stavebnictví. Odhaduje se, že právě z Polska odešlo po vstupu do EU v roce 2004 za prací na Západ několik miliónů lidí.
Česko podle všeho svůj pracovní trh také otevře, ale nechává si ještě čas na rozmyšlenou.
„Kloníme se k liberálnímu přístupu, mimo jiné proto, abychom byli konzistentní. Některé staré členské státy vůči nám stále uplatňují přechodná období,“ řekl včera HN odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, podle něhož má konečné rozhodnutí padnout v nejbližších týdnech. Vláda ovšem zvažuje zavedení ochranných opatření, pokud by hrozilo zaplavení částí tuzemského pracovního trhu.
Právě tento scénář ovšem nyní hrozí. Omezení práce Rumunů a Bulharů na svém území tento týden oznámily i Británie a Irsko, které byly v roce 2004 dvěma z pouhých tří zemí, jež se plně otevřely nováčkům.
Obě černomořské země se proti rozhodnutí ohradily. Rumunský premiér Calin Tariceanu varoval, že v jeho zemi nyní jen vzrostou výhrady k unii. Mluvčí bulharského ministerstva zahraničí Dimitar Cančev zase řekl, že Sofie zavede odvetná opatření.
Z Rumunů a Bulharů ale mají strach i další země. Pracovní trh si budou zcela jistě chránit nejen Německo a Rakousko, ale i část postkomunistických členů EU, například Maďarsko. Váhá i jih Evropy včetně Itálie, Španělska a Řecka.
Atmosféra kolem rozšíření EU houstne i jinde. Německý parlament vyzval Evropskou komisi, aby vůči nováčkům ihned uplatnila ochranná opatření. Brusel to zatím odmítá a chce jim nejdřív dát šanci nedostatky napravit.
Podle plánu naopak běží plné zapojování nováčků do práce evropských institucí. Bulhaři včera oficiálně nominovali dosavadní ministryni pro evropskou integraci Meglenu Kunevu na post evropské komisařky. Předseda komise José Barroso jí chce svěřit část dosavadního portfolia komisaře pro zdravotnictví Markose Kyprianou, tedy ochranu spotřebitele. Rumuni chtějí do komise vyslat liberálního senátora Varujana Vosganiana.

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek