09.11.2006
Ti, co pracují dlouho, nebo mají „flexibilní“ pracovní dobu, potom mají potíž najít rovnováhu mezi soukromým a pracovní životem, tvrdí průzkum Eurofondu.
Z výzkumu pracovních podmínek v Evropě, který uskutečnila Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (Eurofond), když oslovila zhruba 30.000 zaměstnanců v 31 evropských zemí, vyplývá, že zaměstnanci jsou nejspokojenější v tradičním zaměstnání s fixní pracovní dobou. Ti, co pracují dlouho, nebo mají „flexibilní“ pracovní dobu, potom mají potíž najít rovnováhu mezi soukromým a pracovní životem.
V šetření se nacházely otázky týkající se vnímání spokojenosti se životem, s prací, zdravím, pracovní dobou, organizací práce, rovných příležitostí a možností dalšího vzdělávání. Úplná zpráva bude zveřejněna 15.února 2006, ale klíčové závěry jsou známé již nyní.
Podle průzkumu:
80% pracovníků odpovědělo, že jsou spokojeni s vyvážeností svého soukromého a pracovního života. Mezi zaměstnanci, kteří pracují déle než 48 hodin týdně ovšem celých 44% procent uvedlo, že spokojeni nejsou. To nepředstavuje v žádném případě nějaký okrajový jev. V takové situaci se nachází 28% všech pracovníků (zaměstnanců a pracovníků na volné noze) napříč 31 zkoumanými zeměmi. Ti pracovníci, kteří jsou nejspokojenější s rovnováhou mezi soukromým a pracovním životem jsou ti, kteří mají pravidelnou pracovní dobu okolo 40 pracovních hodin týdně, s neměnným počtem pracovních hodin denně a pevnou dobou začátku a konce pracovní doby.
Rozdíly mezi pohlavími v oblasti mzdy, statusu zaměstnance a podílu placené a neplacené pracovní doby zůstávají stále vysoké. Pokud se podíváme například na neplacenou pracovní dobu, ženy (ačkoliv se týká pouze těch pracujících na částečný úvazek) pracují déle než muži. V průměru ženy v normálním zaměstnání pracují o 23 hodin déle, než je jejich placená pracovní doba, což je zhruba třikrát tolik co muži. Muži zaměstnaní na částečný úvazek pracují zhruba o 25 hodin méně než ženy, ale přitom dostávají zaplaceno o více než 2 hodiny navíc. Muži jsou přitom (a týká se to zejména otců, kteří mají zaměstnání na plný úvazek) s nerovnováhou mezi pracovním a soukromým životem více nespokojeni než ženy. Téměř polovina všech žen pracuje buď ve školství, zdravotnictví, nebo v obchodech.
Autor: mab-iHNed,Euractiv