Klaus se členstvím Turecka v EU souhlasí

09.11.2006
Český prezident však zdůrazňuje nutnost, aby Ankara splnila požadovaná kritéria. Dodal, že je mnohem více pro rozšiřování než pro prohlubování evropské integrace.

Český prezident Václav Klaus se nebrání představě Evropské unie rozšířené o Turecko. Řekl to na pracovní návštěvě Dánska. Současně však zdůraznil, že nezbytným předpokladem pro začlenění Ankary do unijních struktur je splnění požadovaných kritérií.


„Chceme ponechat dveře do Evropské unie otevřené, možná o něco otevřenější než starší členové. To je alespoň můj dojem k rozšíření EU o Turecko,“ prohlásil Klaus po setkání s dánským premiérem Andersem Foghem Rasmussenem s tím, že je v zásadě mnohem více pro rozšiřování než pro prohlubování evropské integrace. „Samozřejmě za podmínky, že příští členové splní požadovaná kritéria. Tomu se nelze vyhnout,“ zdůraznil.


Jeho dánský hostitel vyzval tureckou vládu, aby projevila více politické vůle k naplnění reforem a uznala všechny členské státy EU. „Musí otevřít letiště a přístavy všem členským státům, tedy i Kypru. Vyjednává s celou pětadvacítkou,“ uvedl Rasmussen. Evropská komise ve středeční hodnotící zprávě kritizovala Turecko za nedostatečné reformy a uvedla, že doporučení ohledně dalších rozhovorů předloží do summitu Evropské unie v polovině prosince.


Oba státníci spolu rovněž hovořili o nadcházejícím summitu NATO, který se koncem listopadu uskuteční v lotyšské Rize a o dalším vývoji EU. V souvislosti se snahami o oživení procesu přijetí evropské ústavní smlouvy, které před nadcházejícím předsednictvím EU v první polovině roku 2007 avizovala německá kancléřka Angela Merkelová, bude podle Klause mimořádně důležitý verdikt německého ústavního soudu.


Čerstvé výsledky voleb do amerického Kongresu nechtěl český prezident příliš komentovat, uvedl jen, že podle jeho názoru základní směr politiky Spojených států na mezinárodní scéně bude pokračovat. „Nečekám radikální změny,“ řekl Klaus.


Rasmussen potvrdil, že Dánsko ponechá své jednotky v Iráku bez ohledu na vítězství demokratů ve volbách do Kongresu USA. Podle něho má mezinárodní společenství závazek pomoci irácké vládě v rekonstrukci země a rozvoji demokracie. „Musíme zůstat v Iráku tak dlouho, dokud si to žádá irácká vláda, dokud to podporuje OSN, a tak dlouho, dokud můžeme přispět k rozvoji stabilní demokracie v Iráku,“ zdůraznil šéf dánské vlády. V Iráků působí přibližně 470 dánských vojáků.


Český prezident odpoledne poobědval s královnou Margrethe II. a promluví na Kodaňské univerzitě o Evropské unii. Poté povečeří s dánskými podnikateli. Druhý den návštěvy stráví Václav Klaus ve městě Aarhus, kde bude mimo jiné debatovat na místní univerzitě o ekonomických otázkách, které se týkají budoucnosti EU.


Dánsko na počátku července částečně otevřelo svůj pracovní trh novým členským zemím Evropské unie. Češi můžou v Dánsku pracovat podle tamních standardů, včetně platových výměrů.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek