Češi si myslí: Jsme vzdělaní, další studium nepotřebujeme

10.11.2006
Česká republika zaostává za průměrem Evropské unie v dalším profesním vzdělávání. Řadí se na 21. místo evropské pětadvacítky.

Česká republika zaostává za průměrem Evropské unie v dalším profesním vzdělávání. Řadí se na 21. místo evropské pětadvacítky. Novináře o nutnosti zvýšit zájem dospělých lidí o prohlubování kvalifikace informovala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová. O problému diskutuje s odborníky na mezinárodní konferenci Středoevropské iniciativy (SEI).


„Představitelé průmyslu vidí mezery v přípravě už u absolventů škol,“ řekla Kopicová s tím, že i čerství absolventi se potřebují dále vzdělávat. V Česku podle ní přetrvá dojem, že je vzdělaná země, a lidé, kteří se na trhu práce pohybují, mají i z tohoto důvodu nízkou motivaci k dalšímu učení.


Stejný názor má Jaromír Coufalík z Národního vzdělávacího fondu. Česká republika je podle něj orientovaná pouze na počáteční vzdělávání, ale pro další profesní růst nejsou zatím žádné podmínky. Přitom právě tato oblast je důležitá pro rozvoj ekonomiky a konkurenceschopnosti. Podle Coufalíka se Česko stává v nedostatečném důrazu na tento problém výjimkou.


Podle Kopicové je proto nutné zvýšit poptávku, ale také nabídku vzdělávacích programů. Prostředky na ně lze zatím získat například z evropských strukturálních fondů díky opearčním programům, které ministerstvo spravuje. „V současnosti jsme v situaci, kdy můžeme čerpat dost peněz, ale máme jen málo programů, které jimi můžeme financovat,“ tvrdí ministryně.


V budoucnu plánuje vytvořit samostatný fond. „Zatím nevíme, jestli by do něj peníze odváděly firmy, nebo by byl financován prostřednictvím daňového systému,“ řekla Kopicová. Podle ministryně mají velké české i zahraniční společnosti zájem se do systému zapojit, s některými chce o problému mluvit v nejbližší době. Myslí si, že aktivnější by měly být i různé zájmové organizace, díky kterým se podařilo problém řešit v jiných zemích, například ve Finsku.
Ministryně chce také zvýšit prestiž technických oborů, které jsou pro konkurenceschopnost důležité. Ve vzdělávání technicky kvalifikovaných pracovníků Českou republiku i celou EU dohánějí asijské země, které z Evropy přetahují investice.


Fórum lidské zdroje bylo v rámci aktivit SEI založeno za účelem pravidelného setkávání odborníků. Konference v Praze je zaměřena na aktuální zkušenosti při financování dalšího profesního vzdělávání v evropských zemích i v zámoří.
SEI je regionální sdružení, které vzniklo v roce 1992 z organizace Hexagonála zahrnující Itálii, tehdejší Jugoslávii, Maďarsko, Rakousko, bývalé Československo a Polsko. Po rozpadu Jugoslávie a Československa se původní sdružení rozšířilo na dnešních 18 členů.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek