10.11.2006
Změna určitě přijde, jen nevíme jaká. Tak se dá ve stručnosti shrnout většina reakcí evropských politiků i médií na vítězství demokratů a propad republikánů v úterních volbách ve Spojených státech.
Evropa se ptá, co teď bude s Irákem
Přestože průzkumy ukazují, že nejdůležitějším faktorem zřejmě nebyl Irák, ale skandály, do kterých byli namočeni republikánští představitelé, Evropa vnímá výsledek voleb především jako odplatu za válečné dobrodružství.
Doba, kdy v Americe přejmenovávali „francouzské hranolky“ (French-fries) na „hranolky svobody“ (freedom-fries), už minula. Francouzské produkty, kterými měli pravověrní Američané pohrdat kvůli zásadnímu sporu o válku v Iráku, byly vzaty na milost. Za své vzal nejen tento gastronomický výboj politických rozporů, ale i přesvědčení většiny Američanů, že tažení v Iráku je vítězné.
Neúspěch republikánů a rezignaci ministra obrany Donalda Rumsfelda, považovaného společně s prezidentem Georgem Bu-shem a viceprezidentem Dickem Cheneyem za jednoho ze tří hlavních „architektů“ války v Iráku, komentují někteří evropští představitelé s nepříliš skrývaným zadostiučiněním.
My jsme to říkali…
„Minulost vrátit nejde“
Autor: Jan Bumba