15.11.2006
Obranná agentura EU spustila svůj vůbec první výzkumný program, jehož cílem je vyvinout nové technologie, které by měly lépe ochraňovat vojenské síly.
Ministři obrany členských států Evropské unie přijali tříletý Společný investiční program obranného výzkumu a technologie k ochraně ozbrojených sil. Program v ceně 54,23 miliard eur bude zahrnovat 19 evropských vlád. Německo, Francie a Polsko budou největšími přispěvovateli do společného rozpočtu, oproti tomu vojenská velmoc (na evropské poměry) Velká Británie se rozhodla odmítnout účast.
Nový společný výzkumný program v oblasti technologií na ochranu ozbrojených sil Evropy má, na rozdíl od dosavadních projektů evropského obranného výzkumu, společný fond. V tomto smyslu tedy představuje „průlomový mechanismus ve společné činnosti za účelem podpory úsilí Evropy výzkumu a technologií v oblasti obrany“.
„Pokud má Evropa udržet efektivní technologickou a průmyslovou základnu a rozvinout vojenskou způsobilost, která bude potřebná v budoucnu, jednoduše musí vynaložit více na výzkum a technologie a činit tak více společně,“ míní Javier Solana, šéf Evropské obranné agentury (EDA).
V říjnu 2006 zveřejnila EDA zprávu Prvotní dlouhodobá vize evropské obranné způsobilosti a kapacitních potřeb. Zpráva oznamuje, že tradiční „zvláštní vztah“ mezi vládou a obranným průmyslem se mění. Úloha vlády upouští od pozice spotřebitele, regulátora a základního zdroje financování výzkumu a rozvoje. „Vláda je čím dál méně vlastníkem, protože obranné sektory se stále více přesunují od vládního k soukromému vlastnictví.“
V globální ekonomice se očekává, že průmysl bude sledovat finanční prostředky a pokud se tento trend nezmění, vede k „trvalé kontrakci evropského obranného průmyslu“. Aby se našla odpověď na tuto výzvu, jak v zájmu vojenské způsobilosti, tak i průmyslové politice, zpráva zvýrazňuje potřebu vyšší úrovně evropských investic do obrany, především v oblasti výzkumu a vývoje.
Autor: mab-iHNed,Euractiv