Italský pracovní trh se otevře Rumunům, Bulhaři mají zákaz

15.11.2006
Itálie pravděpodobně otevře svůj trh práce občanům Rumunska, ovšem pod podmínkou, že bude bukurešť souhlasit se spoluprácí v boji proti organizovanému zločinu. Odlišné podmínky budou však platit pro pracovníky z Bulharska.

Italský ministr vnitra Giuliano Amato vyjádřil svůj záměr „podepsat v průběhu nadcházejících týdnů dohodu s Rumunskem o posílení spolupráce v boji proti organizované kriminalitě“. Dodal: „Efektivní fungování této dohody bude podmínkou pro neomezený volný pohyb pracovních sil. Současná míra spolupráce v této oblasti je nedostatečná,“ Amato uvedl, že „stejný přístup nebude automaticky platit pro pracovníky z Bulharska“.


Místopředseda vlády Francesco Rutelli si myslí, že Itálie je připravena uvolnit omezení pro vstup občanů Rumunska na italský pracovní trh, „ale jen v rámci celoevropské dohody“. Ve svém projevu v Bukurešti Rutelli řekl: „Rumunsko už není zemí, ze které by lidé emigrovali z ekonomických příčin. Je to země, která má v mnohých svých regionech plnou zaměstnanost.“ Dodal: „Nejedná se ani tak o stanovování nových bariér pracovní mobilitě, ale o hledání koordinovaného přístupu regulace volného pohybu s ostatními členskými státy EU.“


Šest týdnů před vstupem Rumunska do EU se předpokládá, že v Itálii je zaměstnaných více než 200.000 pracovníků z této balkánské země. Po vstupu Rumunska je možné, že se do Itálie a Španělska rozhodne dočasně emigrovat o mnoho více lidí. Kvůli podobnosti jazyků a kultuře těchto zemí, stejně tak kvůli rozhodnutí vlád EU 15 nezpřístupnit své pracovní trhy občanům nových členů Unie, se zmiňované dva státy staly nejčastější destinací pro Rumuny hledající práci v zahraničí.


V Itálii, která má s domácím organizovaným zločinem enormní problémy, jsou Rumuni často zapojeni do trestných činů drogového dealerství a prostituce, zejména v severních částech země, kde je vliv italské mafie menší než na jihu. Amato však v této souvislosti zdůraznil, že drtivá většina Rumunů žijících v Itálii jsou „poctiví lidé“.

Autor: mab-iHNed,Euractiv

Sdílet tento příspěvek