EK: Globalizace vyžaduje změny pracovního práva

22.11.2006
Rozšiřuje se práce na dobou určitou, částečné úvazky a najímání zaměstnanců přes agentury.

Evropská unie by měla modernizovat pracovní zákony tak, aby odpovídaly požadavkům na flexibilnější pracovní sílu, které sebou přináší globalizace, a současně chránily jistoty zaměstnanců. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise, která zahajuje konzultace o modernizaci evropského pracovního práva.


Rychlý technologický pokrok a globalizace zásadně změnily trhy práce v Evropě, uvedla EK. Rozšířila se práce na dobu určitou, práce na částečný úvazek či najímání zaměstnanců přes agentury pro přechodné úvazky. Těmito způsoby je zaměstnána asi čtvrtina lidí v Evropě. Zpráva současně připomíná často rostoucí rozdíly mezi lidmi hledajícími práci, mezi lidmi v „nestálých“ úvazcích a mezi stálými zaměstnanci.


Komise zdůrazňuje koncept nazývaný „flexicurity“, tedy kombinace flexibility a bezpečnosti (security) zaměstnání. Flexibilnější uspořádání jsou nezbytná pro adaptaci důsledkům globalizace a na demografické stárnutí evropských společností, řekl evropský komisař pro sociální záležitosti Vladimír Špidla. „Současně je důležité, aby zaměstnanci přitom neztráceli a aby byl slyšet jejich hlas pro větší jistotu,“ podotkl.


Zavedení jasných a srozumitelných pravidel je důležité pro zaměstnavatele i zaměstnance, uvedla Špidlova zpráva. Diskuse o adaptaci pracovního práva potrvá do konce března 2007. Měla by se zaměřovat na 14 témat – například na podmínky přechodu z jednoho zaměstnání do druhého, na pracovní dobu, mobilitu zaměstnanců a „černou“ práci.

Autor: lkh-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek