Finsko hází záchranný kruh summitu

23.11.2006
Finsko předložilo návrh dohody, který má přimět Poláky přestat vetovat rozhovory o nové partnerské smlouvě s Ruskem.

Finsko, předsedající země Evropské unie, se včera pokusilo zachránit původní agendu blížícího se summitu EU a Ruska – předložilo návrh dohody, která by měla přimět Poláky, aby přestali vetovat rozhovory o nové partnerské smlouvě mezi Bruselem a Moskvou.
Námitky Polska se však včera nepodařilo překonat. Na schůzce velvyslanců členských zemí, která se protáhla do pozdního večera, nedošlo k dohodě, přestože Finsko přišlo s dalšími návrhy, jak vyhovět polským požadavkům. Jednání budou pokračovat dnes.
Dosavadní partnerská smlouva EU a Ruska vyprší příští rok a její platnost se automaticky prodlouží, pokud nebude vyjednána nová. Rozhovory by měly formálně začít koncem týdne na summitu v Helsinkách, ale Varšava je zatím blokuje na protest proti tomu, že Rusové před rokem zakázali dovoz polského masa a některých dalších potravin. Moskva argumentuje, že tyto produkty provázela falšovaná veterinární osvědčení.
„Kdyby ve Varšavě k této otázce přistupovali s větší pečlivostí, už by byla vyřešena,“ řekl včera novinářům poradce ruského prezidenta Sergej Jastržembskij.
Polsko tvrdí, že splnilo všechny požadavky, pokud jde o vývoz masa do Ruska, a že krok Moskvy je politicky motivovaný – má rozštěpit členy EU.

Putin píše do novin
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pro včerejší list Rossijskaja gazeta uvedl, že ani případné polské veto nezmaří helsinský summit. Ovšem článek ve středečních Financial Times, pod nímž je podepsán Vladimir Putin, vyjadřuje naději, že schůzka dá impuls nové partnerské dohodě mezi Moskvou a Bruselem. Text, který agentura Reuters označuje za skrytou hrozbu, nejmenuje přímo Polsko, ale upozorňuje, že další jednání by se neměla zvrhnout „ve výměnu stížností“.
„Nebudeme moci otevřít novou stránku v historii naší spolupráce, pokud se poddáme strachu ze stupňující se vzájemné závislosti,“ stojí v britském deníku. „Ti, kdo varují před závislostí Evropy na Rusku, vidí naše vztahy černobíle a snaží se je vtlačit do zastaralého schématu: buď jsi přítel, nebo nepřítel,“ píše se v článku, podle něhož by podobné stereotypy mohly v Evropě vytvořit nové dělící linie. „Minulost se nesmí zneužívat k tomu, aby mezi nás vnášela rozkol,“ dodává článek podepsaný ruským prezidentem.

„Tuhle chartu nikdy“
Jastržembskij, Putinův zvláštní zmocněnec pro vztahy s EU, včera rovněž uvedl, že Rusové by rádi do nové smlouvy s Bruselem zahnuli některé principy energetické spolupráce. Zdůraznil také, že Moskva rozhodně neratifikuje takzvanou energetickou chartu ani s ní související tranzitní protokol v jejich současné podobě.
„Nemůžeme se smířit s tím, že tarify na tranzit energetických zdrojů by měly být stejné pro zahraniční a domácí spotřebitele. Nesmíříme se s tím, abychom – jako tranzitní země s unikátní, rozvětvenou sítí potrubí – ztratili svou přirozenou výhodu,“ řekl Jastržembskij.
Energetickou chartu, která od roku 1991 reguluje podmínky obchodu, ochranu investic a pravidla dopravy surovin, podepsaly desítky zemí včetně Ruska. To ale odmítá ratifikaci dokumentu, mimo jiné proto, že usiluje o snazší přístup na evropské energetické trhy.

Autor: Jaroslav Beránek

Sdílet tento příspěvek