Komisař Rehn: Přístupová jednání s Tureckem povedeme pomaleji

27.11.2006

Komise soudí, že jednání nemohou být zcela přerušena. Vlak se zpomalí, ale nezastaví. Toto není běžná záležitost,“ řekl komisař pro rozšiřování.

Evropská unie v reakci na odmítání Ankary otevřít Kypru turecké přístavy a letiště nezmrazí přístupová jednání s Tureckem, ale zpomalí je. Uvedl to v Helsinkách evropský komisař pro rozšiřování Olli Rehn.

„Jednání se nezastaví či nezmrazí, ale budou pokračovat pomaleji,“ řekl Rehn ve vystoupení na helsinské univerzitě. Reagoval tak na ztroskotání dnešního pokusu finského předsednictví EU přimět Turecko k dohodě s Kyprem. „Východisko musí být nalezeno. Komise soudí, že jednání nemohou být zcela přerušena. Vlak se zpomalí, ale nezastaví. Toto není běžná záležitost,“ dodal.

Představitelé unie dávali dosud Turecku najevo, že jednání o jeho vstupu do EU by mohla být přerušena, pokud by Ankara do 6. prosince neotevřela Kypru svá letiště a přístavy.

Mluvčí turecké vlády dnes v Ankaře prohlásil, že kyperská otázky by neměla „torpédovat“ jednání s EU.
Finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja dnes oznámil, že do konce roku nebude možné uzavřít s Tureckem dohodu o Kypru. „Cesta k dohodě nebyla nalezena,“ prohlásil Tuomioja před zahájením schůzky ministrů zahraničí zemí EU a Středomoří v Tampere. Ještě předtím Tuomioja odděleně jednal s šéfy turecké a kyperské diplomacie Abdullahem Gülem a Jorgosem Lillikasem. „Podmínky, které si zúčastněné strany kladou, neumožňují, abychom v dané fázi řešení nalezli,“ dodal finský ministr.

Pro další jednání o kyperské problematice s Tureckem nebyl dohodnut nový termín. EU musí teprve zvážit dopad situace na přístupová jednání s Ankarou na schůzce ministrů zahraničí členských zemí, připravované na 11. prosince.

Turecko se v červenci 2005 podpisem celního protokolu zavázalo, že svou platnou celní unii s dosavadními 15 členy unie rozšíří i na deset nových členů, kteří přistoupili v květnu 2004. Ankara však tento závazek neplní vůči řecké části Kypru; požaduje, aby nejprve bylo zrušeno obchodní embargo vůči Severokyperské turecké republice. Ta se v 70. letech minulého století odtrhla od Kyperské republiky, není však mezinárodně uznávána nikým jiným než Tureckem, které tehdy vzniku tohoto útvaru napomohlo vojenskou intervencí.

Finské předsednictví EU předložilo v září kompromisní plán, podle něhož by unie obnovila obchodní styky s tureckou částí Kypru, pokud Turecko otevře své přístavy a letiště pro kyperské lodě a letadla. Tento návrh však na dnešních jednáních Güla s Tuomiojou neprošel; Ankara trvá na zrušení embarga předem.

Odmítnutí kompromisu ze strany Turecka rozhořčilo německou kancléřku Angelu Merkelovou. Na sněmu své strany CDU prohlásila, že její trpělivost s Ankarou se vyčerpala a že Turecku by místo členství v unii mělo být raději nabídnuto privilegované partnerství.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek