EU přibrzdí kvůli Kypru jednání s Tureckem

30.11.2006

Evropská unie zastaví jednání o vstupu Turecka v osmi z pětatřiceti kapitol. Takové doporučení včera dala členským státům Evropská komise a konečné rozhodnutí učiní ministři zahraničí 11. prosince.

EU přibrzdí kvůli Kypru jednání s Tureckem

Evropská unie zastaví jednání o vstupu Turecka v osmi z pětatřiceti kapitol. Takové doporučení včera dala členským státům Evropská komise a konečné rozhodnutí učiní ministři zahraničí 11. prosince.
Vyjednávání o vstupu Turecka do EU se tak zásadně zpomalí, ale nezastaví úplně. Odpůrci tureckého členství v EU toho v Turecku ale nejspíš využijí na zpomalení reforem, které Brusel po Ankaře žádá. Turecko navíc příští rok čekají parlamentní a prezidentské volby a vztah k EU se může stát silným volebním tématem, kterého využijí turečtí nacionalisté.
Zpomalení rozhovorů má být podle komise trestem Turecku za jeho neochotu otevřít přístavy a letiště kyperským lodím a letounům. Ankara se přitom v minulosti zavázala k volnému obchodu s EU, tedy i k tomu, že dovolí Kypru obchodovat přímo.
Kypr je od roku 1974 rozdělen po turecké invazi na řeckou a tureckou část, členem EU je řecká část, Severokyperskou tureckou republiku neuznává nikdo kromě Ankary. Turecko podmiňuje uvolnění svých přístavů a letišť koncem blokády severního Kypru.
Předsedající zemi EU Finsku se v pondělí nepodařilo dojednat kompromis kolem kyperského problému. Komise proto včera doporučila, aby se dál nejednalo v kapitolách, které s obchodem souvisejí, jako pohyb zboží, kapitálu a služeb, clech, zemědělství či rybolovu.
V ostatních vyjednáváních budou pokračovat. „Jednání budou pokračovat, ale pomaleji,“ řekl komisař pro rozšíření Olli Rehn, citovaný agenturou Cihan.
Turecko za rok vyjednávání uzavřelo jedinou kapitolu, věda a výzkum, ostatní zůstanou otevřeny, protože jejich uzavření bude blokovat Kypr. Komise nedává žádný termín, do kdy musí Turecko problém vyřešit. V pátek do Ankary míří finský premiér, aby se pokusil jednání posunout.
„Doporučení komise je neakceptovatelné,“ citovaly turecké televizní stanice reakci premiéra Recepa Tayyipa Erdogana na summitu NATO v Rize. Před odletem na summit premiér ujišťoval, že Turecko bude na cestě do EU pokračovat „za jakýchkoli podmínek“.
Experti tvrdí, že tak zlá zpráva pro Turecko to zase není, neboť se čekalo podstatně přísnější hodnocení. Turecké finanční trhy také na zprávu zareagovaly klidně.
Turecký prezident Ahmet Necdet Sezer včera vetoval zákon, který je součástí reforem požadovaných Bruselem, o zlepšení majetkových práv nemuslimských obyvatel Turecka. Prezident podobné zákony vetuje často, neboť se obává ztráty vlivu státu či jeho sekulárního charakteru. Vládní stranou jsou totiž umírnění islamisté.
Problémem je spíš zpráva pro další reformní proces v Turecku, kde už tak klesá podpora obyvatel pro vstup do EU.
Roztržka s EU může podle pozorovatelů posílit nacionalisty před volbami. „Erdogan ale nebude první, kdo od rozhovorů odstoupí, i když bude doma hrát tvrdě, aby získal podporu nacionalistů,“ řekl agentuře Reuters analytik Wolfang Piccoli z konzultační firmy Eurasia Group.

Autor: Martin Ehl

Sdílet tento příspěvek