30.11.2006
Během dvoudenní návštěvy muslimské země se podle médií podařil Benediktu XVI. „malý zázrak“. Negativní nálady vůči své osobě obrátil v pravý opak. Turecké noviny neskrývají obdiv, evropský tisk papeže chválí.
Smířlivý tón papeže během jeho probíhající návštěvy Turecka je úspěšný. Turecká média si nejvyšší představitel katolíků za uplynulé dva dny jednoznačně získal a turečtí novináři ve svých dnešních komentářích nešetří nadšením. Italský tisk v této souvislosti staví do protikladu papežovu odvahu přiblížit se Turkům a váhání orgánů Evropské unie postupovat obdobně.
„Donedávna islámský svět podnikal proti Benediktu XVI. téměř hromadný útok za jeho výroky naznačující, že islám je násilné náboženství a že Turecko se do Evropy nehodí. Ten samý papež dokázal během uplynulých dvou dní svého pobytu v Turecku malý zázrak, když tyto nálady obrátil v pravý opak,“ píše nizozemský deník Trouw. „Turecká média přetékají smířlivým tónem a premiér Erdogan dokonce z papežových úst údajně slyšel, že ten si přeje Turecko v Evropské unii.“
Ze smířlivého vystupování, které papež v Turecku nasadil, lze podle listu vyvodit, že Benedikt XVI. je přinejmenším ochoten vidět v Evropské unii víc než jen výlučně křesťanskou organizaci. A to je velká výhra. Pro Evropu, pro Turecko i pro náš vztah s islámem,“ uzavírá list.
Podle italského deníku Corriere della Sera je „působivé, s jakou jednoznačností se papež otevírá možnosti sbližování Turecka s Evropskou unií“. „Ještě působivější ovšem je, že se tak děje v době, kdy sama EU brzdí, pohybuje se jen o vlásky a staví se (k přijetí Turecka) chladně a byrokraticky.“
„Papež dokázal během své historické návštěvy Ankary dát svým slavnostně předneseným slovům epochální smysl. Přistupuje k otázce evropské identity s takovou odvahou, jakou rozhodnutí historické závažnosti vyžadují. Evropské instituce se naproti tomu zdráhají, odkládají, schovávají se za akta, která sice také nesmějí být zcela opominuta, ale jsou druhořadá. Jako kdyby se vstupní rozhovory s Tureckem měly omezit jen na vyplnění formuláře, který příslušné orgány uchazeči přidělí,“ píše italský list.
Turecký tisk dnes ve zpravodajství o papežově návštěvě přetéká nadšením. „Miluji Turky,“ vkládá papeži do úst na titulní stránce nejrozšířenější deník Hürriyet. Vyjadřuje potěšení nad tím, že Benedikt XVI. osobně odsloužil mši v údajném domě Panny Marie v Efesu.
„Papež získal srdce Turků,“ konstatuje deník Posta. Komentátor proislamistického deníku Yeni Safak jde ještě dál: „Obdivoval jsem tohoto papeže a vítám jej z plného srdce: Buď vítán, bratře, Herzlich Willkommen, Bruder,“ píše list i s německým překladem. Podle liberálního listu Radikal byla papežova návštěva naplánována jako zahájení dialogu mezi křesťany: katolíky a ortodoxními. „Způsobem pro všechny zcela nečekaným se změnila ve snahu o usmíření islámsko-křesťanské,“ zdůrazňuje deník.
Autor: mab-iHNed,čtk