04.12.2006
Slovenský premiér reagoval na prohlášení rakouské ministryně vnitra Prokopové, která označila Slovensko za „problémový případ“ v oblasti ochrany hranic unie a odmítla rozšíření prostoru volného pohybu osob.
Staré členské země Evropské unie udělají podle slovenského premiéra Roberta Fica všechno pro to, aby se nové členské státy EU nedostaly do schengenského prostoru volného pohybu osob. Fico tak reagoval na prohlášení rakouské ministryně vnitra Liese Prokopové, která označila Slovensko za „problémový případ“ při zlepšování ochrany hranic a naznačila odmítavý postoj Vídně vůči rozšíření Schengenu.
„Vnímám tyto iniciativy jako (snahu) oddálit Schengen za každou cenu,“ prohlásil Fico na tiskové konferenci. „Když jsme plnoprávní v rámci Evropské unie, ptám se, proč mě někdo šikanuje na rakouských hranicích,“ dodal.
EU pod vlivem starších členů podle Fica „tahá za nos“ nováčky, když předstírá snahy o rovnoprávnost zemí, které do unie vstoupily v roce 2004. Ve skutečnosti prý stejně jako v jiných případech v minulosti uplatňuje „dvojí standard“. Slovensko je přitom podle Fica schopné zajistit téměř stokilometrovou hranici s Ukrajinou tak, aby byla unie spokojená.
Do schengenské zóny v současnosti patří 15 zemí. Podle předpokladů EU měla být oblast rozšířena o nové státy a Švýcarsko na podzim příštího roku. Podle některých západních států EU však kvůli technické nepřipravenosti nové informační databáze bude možné schengenský prostor rozšířit nejdříve v roce 2008.
Prokopová v dnešním vydání rakouského deníku Kurier prohlásila, že Slovensko nakoupilo špatné systémy na ochranu hranic. Zdůraznila, že vyžadují až pětiměsíční zkušební provoz a není jisté, zda Ficova vláda schválí technickou modernizaci současného datového systému SIS I., díky které by se Schengen mohl rozšířit dříve. Rakousko prosazuje zavedení dokonalejšího systému SIS II, který bude ukládat biometrické údaje jako otisky prstů a podobu obličeje. Podle ministryně bude tento systém ale provozuschopný až v roce 2009.
Podle Fica se stejné problémy ze strany starších členů dají předpokládat i v případě přijetí eura. Slovensko plánuje zavést jednotnou evropskou měnu do roku 2009.
Autor: mab-iHNed,čtk