EU: Ankara je nekonkrétní. Postoj vůči Turecku nezměníme

08.12.2006

Evropská unie nezmění postoj vůči Turecku i přes návrh Ankary, která se ve čtvrtek na poslední chvíli pokusila zabránit zpomalení svých vstupních jednání. Velvyslanci členských zemí došli na mimořádném zasedání v Bruselu k závěru, že turecká iniciativa je příliš nekonkrétní na to, aby něco změnila.

Evropská unie nezmění postoj vůči Turecku i přes návrh Ankary, která se ve čtvrtek na poslední chvíli pokusila zabránit zpomalení svých vstupních jednání. Velvyslanci členských zemí došli na mimořádném zasedání v Bruselu k závěru, že turecká iniciativa je příliš nekonkrétní na to, aby něco změnila. Médiím to řekly diplomatické zdroje, podle nichž se zřejmě turecká otázka nevyřeší ani na pondělním zasedání ministrů zahraničí EU a přelije se na summit koncem týdne.

Podle těchto zdrojů budou ministři vycházet z návrhu Evropské komise, která koncem listopadu doporučila zbrzdění vstupních rozhovorů. Konkrétně by se nemělo otevírat osm klíčových kapitol z 35 a turecká pozice by se měla posuzovat během pravidelných hodnotících zpráv.

Turecko ve čtvrtek nabídlo, že řecké části Kypru otevře jeden přístav a jedno letiště výměnou za otevření letiště a přístavu
na severním Kypru, který je v mezinárodní politické a ekonomické izolaci.

Finsko jako předsedající země unie zvažovalo po turecké iniciativě o novém základu pro jednání, ale nakonec se dnes rozhodlo přidržet se doporučení komise. K rozhodnutí velvyslanců zachovat status quo přispěl i fakt, že proti návrhu, který byl především iniciativou tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, se postavili i někteří turečtí generálové.

Postoje jednotlivých zemí jsou velice rozdílné, když proti turecké iniciativě se staví především řecká část Kypru, která je členem EU, a Řecko. Příznivcem rozšíření unie o Turecko není ani Francie, naopak Británie Ankaru podporuje.
Podle diplomatů je proto skoro vyloučené, že by se ministři zahraničí na své pravidelné schůzce v pondělí dohodli co dál.

Finsko přitom opakovaně tvrdilo, že nechce touto otázkou zatěžovat program summitu a že věří v dohodu ministrů EU.
Pro přijetí jakýchkoli omezení přístupových jednání musí být při rozhodování „pětadvacítky“ dosaženo konsenzu.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek