15.12.2006
V Bruselu večer začal summit Evropské unie, který bude jednat především o strategii budoucího rozšiřování unie. Česká republika bude podle ministra zahraničí Alexandra Vondry mluvit i o sídle evropského navigačního systému Galileo, o které usiluje mimo jiné Praha.
V Bruselu večer začal summit Evropské unie, který bude jednat především o strategii budoucího rozšiřování unie. Česká republika bude podle ministra zahraničí Alexandra Vondry mluvit i o sídle evropského navigačního systému Galileo, o které usiluje mimo jiné Praha.
Šéfové vlád a států nejprve jednají s předsedou Evropského parlamentu Josepem Borrellem. Poté se budou zabývat rozšiřováním a tato debata by měla pokračovat u večeře. Během ní bude Finsko jako předsedající země unie informovat o konzultacích o evropské ústavě. Summit také uvítá Bulharsko a Rumunsko, které se stanou novými členy 1. ledna 2007.
ČR na jednání summitu poprvé zastupuje premiér Mirek Topolánek. Ještě dnes v noci ale odlétá zpět do Prahy kvůli jednáním o vládě; v pátek bude Česko na vrcholné schůzce zastupovat šéf diplomacie Vondra.
Finský velvyslanec při EU Eikka Kosonen před dnešním jednáním potvrdil, že rokování se nebude vracet k Turecku vzhledem k tomu, že se těsně před summitem podařilo dosáhnout dohody.
Popřel také, že by strategie, o níž se bude jednat, měla znamenat „ne“ dalšímu rozšiřování. Zdůraznil ale, že je třeba najít rovnováhu mezi přísliby, které unie již učinila, a mezi plněním závazků, které kandidátské země musí naplnit. Podle něj je zapotřebí se zabývat nejen přínosy rozšiřování, ale i obavami, které vzbuzuje.
Návrh závěrů summitu se nicméně vyjadřuje vstřícně k Srbsku, s nímž Evropská komise přerušila v květnu asociační rozhovory kvůli tomu, že nebyl dopaden bosenskosrbský generál Ratko Mladič. Srbsko je nadále vítáno, aby se stalo členem EU, uvádí se v textu, který také „podporuje evropský kurz Srbska“.
Vyzývá ale Bělehrad, aby plně spolupracoval s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.
Přejeme si, aby se o této dohodě začalo se Srbskem jednat velice brzy, řekl Vondra. Připomněl, že česká diplomacie v posledních měsících usilovala o to, aby se Srbsko nedostávalo do izolace.
Závěry summitu, které mají být přijaty v pátek, v obecné rovině označují rozšiřování za „úspěšný příběh“. Potvrzují závazky vůči zemím, které jsou již součástí „rozšiřovacího procesu“.
Vstupní jednání unie začala již s Chorvatskem, Tureckem a Makedonií. Závazek se ale týká i zbývajících balkánských zemí, s nimiž Brusel vyjednává o asociační a stabilizační dohodě. Závěry summitu ovšem zdůrazňují, že unie nebude určovat časové termíny pro vstup nových členů, „dokud se jednání nebudou blížit závěru“.
Na dvou místech však zdůrazňuje nejen potřebu plnění závazků ze strany kandidátských států, ale i potřebu EU mít kapacitu integrovat nové členy. Jde především o reformu institucí, které by se měly přizpůsobit rostoucímu počtu členů. Podle kritiků se však jedná jen o taktiku některých zemí, jejichž veřejné mínění není rozšiřování nakloněno, jak odložit či zabránit posunování hranic EU.
Autor: mab-iHNed,čtk