Manželství vydrží v ČR třetině párů, téměř nejméně v EU

09.01.2007
Rozvedená manželství trvají v průměru 12 let. Nejčastěji se lidé rozvádějí na začátku vztahu, po třech až pěti letech od svatby.

Pevný manželský svazek vydrží v České republice jen zhruba třetině párů. Na každých 100 sňatků připadá celkem 67 rozvodových řízení. Češi jsou tak spolu s Belgičany a Estonci s přehledem „šampiony“ v rozvodech v rámci celé Evropské unie. Vyplývá to ze statistik Eurostatu.


S Čechy snesou srovnání právě jen Belgičané a Estonci, kde je situace ještě horší. Krachem tam skončí tři čtvrtiny manželských svazků. Je zřejmě jen náhodou, že v Belgii žije téměř identický počet obyvatel jako v ČR. V Estonsku je situace velmi podobná Česku. Na 100 manželství však připadá o dva rozvody více.


Všechny tři země se nemají čím chlubit. Průměr Evropské unie je podstatně nižší. Ve srovnání s Českem se na sto manželství rozvede o celých 37 párů méně, tedy 40. Průměr však výrazně snižují Irsko a Kypr, kde není tak snadné se rozvést. V obou zemích se to podaří jen zhruba desetině párů. Výrazně méně manželských krachů ale zaznamenává například i Slovensko, které se blíží průměru celého evropského společenství. Je to zřejmě dáno větší rolí církve ve společnosti.


Statistici a sociologové mají pro vyšší počet rozvodů poměrně jednoduché vysvětlení. Je jím změna životního stylu. Zároveň však upozorňují, že rozvodovost dosáhla svého vrcholu a postupně klesá. Rozvedená manželství trvají v průměru 12 let. Nejčastěji se lidé rozvádějí na začátku vztahu, po třech až pěti letech od svatby.


V posledních letech navíc výrazně přibývá párů, které spolu žijí, byť nikdy neuzavřely manželský sňatek. Zatímco v roce 1994 žilo společně bez manželského svazku 5,7 procenta párů starších 18 let, v roce 2002 to bylo již osm procent. Soužití na zkoušku v době před uzavřením manželství rovněž upřednostňuje většina mladých svobodných Čechů a Češek.

Autor: lkh-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek