10.01.2007
Česká republika už není poškolákem, ale začíná se mu dařit a plnit své závazky.
Zázračný obrat – tak vypadá čerpání peněz z fondů Evropské unie. Ještě na podzim patřilo Česko v tomto oboru, kde jde každoročně o desítky miliard korun, v rámci unie k „propadlíkům“.
Změnu přinesl až finiš ministerstva pro místní rozvoj v závěru loňského roku. „Obrat nastal proto, že jsme zkrátka úředníky přinutili pod velkým tlakem všechno vyřídit,“ tvrdí Petr Gandalovič, jenž ministerstvu vládl od září do včerejška. Evropská komise zatím probuzení českých úřadů nekomentuje, stav teprve vyhodnotí. Ale změnu k lepšímu už opravdu zaznamenali domácí podnikatelé a komunální politici.
„V posledním půlroce jsme měli dokonce opačný problém. Měli jsme více projektů, než bylo finančních prostředků. Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo ve finiši velký kus práce,“ říká Tomáš Hruda, generální ředitel CzechInvestu. Tato instituce měla na starost podporu pro průmyslové podniky.
Třicet milionů korun tak získala například společnost Zevo na výstavbu bioplynové stanice Velký Karlov na jižní Moravě. Výzkumný ústav textilních strojů v Liberci může díky injekci přes 21 milionů zavést výrobu pneumatických tkacích strojů. A například firma Carla dostala dvacet milionů na modernizaci výroby čokolády.
„Jsme teď spokojeni jak s podporami z ministerstva průmyslu, tak ministerstva zemědělství,“ potvrzuje prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík.
Nový přístup úředníků oceňují většinou také hejtmani. „Čerpání financí se urychlilo, i když je potřeba ještě přidat,“ říká například jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.
Zaznamenalo tak Česko skutečný zvrat v čerpání dotací? Jde přitom o obrovské peníze. Na léta 2004 až 2006 dostala země z unie příděl přes 45 miliard korun. A na léta 2007 až 2013, rozpočtovou „sedmiletku“ Evropské unie, dokonce bezmála 740 miliard.
Juránek tvrdí, že úředníci se stále ještě bojí rozhodovat a pracují pomalu, protože nad sebou necítí pevnou vládu.
I podnikatelé upozorňují, že zdaleka není vyhráno.
„Předpokládali jsme, že do programů na léta 2007 až 2013 se budeme moci hlásit už od začátku roku. Ale pravidla mají být hotova až v půli roku. Zase už nabíráme zpoždění, které pak budeme muset možná na poslední chvíli hasit,“ předpovídá Camplík.
I sám Gandalovič, jenž úřad převzal začátkem podzimu po Radko Martínkovi právě v době největšího zpoždění, považuje za nezbytné dosavadní praxi změnit. „S největším úsilím jsme zvládli projekty roku 2004, ale do budoucna bychom už neobstáli,“ říká.
Hlavní je zjednodušit nároky úřadů na klienty a převést část agendy na kraje. S tím počítá i Jiří Čunek, jenž řídí ministerstvo pro místní rozvoj od včerejška.
Změní se také způsob proplácení podpor. Zatím dostávají peníze z unie zpětně až poté, co sami zaplatí celý projekt. „Agenda pro léta 2007 až 2013 počítá už s průběžným financováním projektů,“ upozorňuje Gandalovič.
Češi a peníze z Evropských fondů
Autor: Martin Mařík, Petr Vašek