Tajné lety CIA rozdělují Evropský parlament

24.01.2007
Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) provedla v Evropě nejméně 1245 tajných letů, při nichž mohly být osoby podezřelé z terorismu převáženy do rovněž utajovaných věznic.

Tajné lety CIA rozdělují Evropský parlament

Podle závěrečné zprávy zvláštního výboru Evropského parlamentu se tak dělo s vědomím vlád řady zemí Evropské unie. Ty údajně také věděly, že američtí agenti podezřelé z terorismu unášejí.
Zpráva výboru, který od loňska vyšetřoval údajné nelegální aktivity CIA v Evropě, shrnuje řadu podezření, ale nepřináší žádné nové důkazy, že americká služba měla své tajné věznice v některé zemi Evropské unie.
Výbor tvrdí, že letadla CIA, většinou zaregistrovaná na fiktivní firmy, nejvíce využívala k mezipřistáním letiště v Německu, Británii a Irsku. Nejčastěji pak údajně mířila na americké základny v Afghánistánu, Iráku či v Uzbekistánu, ale také na základnu Guantánamo na Kubě, kde jsou zadržováni lidé podezřelí z příslušnosti k Al-Káidě.
Ve výčtu letů, s nímž výbor pracoval, se jako místa mezipřistání objevují i Praha a Pardubice. Výbor ovšem neobvinil českou vládu, že s americkou tajnou službou na převážení podezřelých spolupracovala. Naopak jedenáct jiných členů unie prý o letech CIA vědělo.
Existenci tajných věznic přiznal už loni americký prezident George Bush. Odmítl ovšem upřesnit, v jakých zemích USA tyto věznice měly. Ze současných členů EU padlo hlavní podezření na Polsko a Rumunsko, ale obě země to popřely.
Zpráva o aktivitách CIA rozdělila členy výboru na dva tábory. Levicoví poslanci, mezi nimiž byl i italský socialista Claudio Fava, jenž vyšetřování vedl, trvali na co nejpřísnějším znění zprávy. Pravicoví poslanci se to snažili změnit, většinou neúspěšně. Celá zpráva pak měla k jednohlasné podpoře daleko – včera ji výbor schválil poměrem 28 ku 17 hlasům.
Český člen vyšetřovacího výboru Josef Zieleniec soudí, že zpráva je vágní, založená na spekulacích a více než cokoli jiného odráží ideologickou zaujatost levice.
„Od začátku ji dávali dohromady lidé, kteří vykřikují, že se v boji s terorismem systematicky porušují lidská práva. Nic takového se ale neprokázalo,“ řekl HN Zieleniec.
Jiní členové frakce lidovců (EPP-ED) šli s kritikou ještě dál. „Celý tenhle výbor byl k ničemu,“ prohlásil italský poslanec Jas Gawronski.
Šéf vyšetřovacího výboru, Portugalec Carlos Coelho, se kritikou nenechal zviklat. Obvinil řadu členů EU v čele s Británií, Polskem, Itálií, Rakouskem a Portugalskem, že s výborem nespolupracovali. Ještě silnější kritika ale mířila na instituce EU.
Unijní zmocněnec pro zahraniční politiku Javier Solana a protiteroristický koordinátor Gijs de Vries prý europoslancům poskytli jen část záznamů ze svých setkání s americkými činiteli. „Rada EU se pokusila lhát výboru Evropského parlamentu,“ řekl Coelho.
Vyšetřovací zprávu má ještě schvalovat celý Evropský parlament. Už nyní ale výbor vyzval, aby Rada EU sama vyšetřila aktivity CIA a potrestala země, které s ní spolupracovaly na údajném porušování lidských práv.
Trestem by mohlo být i pozastavení hlasovacího práva v unii. Podle pozorovatelů ovšem k ničemu takovému nedojde.

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek