Tůma: K euru vedou tři cesty

29.01.2007
Vláda má podle guvernéra ČNB tři možnosti jak se vydat k euru. Konečnou volbu však nechce předjímat.


Nová česká vláda má podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy tři možnosti přístupu k přijetí jednotné evropské měny. Jednou z nich je dokončení nutných reforem a následné rozhodnutí o euru. Další variantou je každoročně vyhodnocovat situaci a přijmout rozhodnutí v závislosti na ní. Vláda by také mohla stanovit nové cílové datum, řekl Tůma na semináři pařížského klubu Grande Europe. Nechtěl ale předjímat, kterou cestu vláda zvolí.


Výhodou první alternativy je podle guvernéra to, že zabraňuje prezentovat reformy jako něco, co je třeba udělat (jen) kvůli euru. „Tyto reformy udělat chceme, protože chceme mít dobře fungující hospodářství, euro s tím nijak nesouvisí,“ poznamenal. Své výhody prý ale mají i další dvě možnosti.
„To bude teprve předmětem debat a já nebudu v žádném případě předjímat diskusi s vládou, a signalizovat tak svůj postoj. I tady jsem se dnes snažil zdůrazňovat, že při tomto rozhodnutí při všech jeho ekonomických implikacích velice záleží na politické vůli, takže politický postoj vlády je nesmírně důležitý,“ řekl Tůma.


V diskusi i v rozhovoru pro ČTK odmítl domněnku, že nová česká vláda se k evropské integraci staví vlažně a že to by mohlo vést k dalšímu odkladu rozhodnutí o euru. Poukázal přitom mimo jiné na to, že ve vládě jsou osobnosti jako Alexandr Vondra a Karel Schwarzenberg.
Česká vláda už na podzim rozhodla ustoupit od dříve předpokládaného přijetí eura v roce 2010. Tento termín se vzhledem k vysokému schodku veřejných financí ukázal nereálný.


Polsko chce nejdřív reformy, potom společnou měnu
Viceprezident Polské národní banky Krzysztof Rybiński na semináři řekl, že Polsko nikdy žádné datum pro přijetí eura nestanovilo a ani stanovovat nehodlá. Poukázal přitom na význam předchozího uskutečnění potřebných reforem. „Uplatnění vhodné politiky omezuje budoucí náklady spojené s přijetím eura a zároveň posiluje jeho budoucí výhody. S ohledem na to, že mnohé země po vstupu do eurozóny s reformami přestaly, se domnívám, že tato opatření je potřeba přijmout před tímto vstupem,“ řekl.


Výhody eura převažují
Oba představitelé mimo jiné odmítli katastrofické scénáře, podle nichž by se euro mohlo ve víceméně blízké budoucnosti zhroutit. Rybińskému se zdá pravděpodobnější předpoklad, že v roce 2020 bude euro rezervní měnou stejně jako dolar.
Předseda francouzské Rady pro hospodářskou analýzu Christian de Boissieu připustil, že poměr kladů a záporů vstupu do eurozóny nenahrává tomu, aby se veřejné mínění dívalo na přijetí eura příznivě. Z dlouhodobého hlediska ale podle něho převažují výhody.
Zakladatelem a předsedou klubu Grande Europe je známý francouzský politolog Jacques Rupnik.

Autor: vst-iHNed, čtk

Sdílet tento příspěvek