EK: Za platební karty platíme uměle vysoké poplatky

30.01.2007
Na trhu platebních karet v EU nefunguje konkurence, některé banky mají příliš velký vliv a zneužívají svého postavení.


Banky a vydavatelé platebních karet v Evropské unii si vyslouží ostrou kritiku od Evropské komise (EK), která našla důkazy uměle vysokých poplatků za používání karet, a protikonkurenčního jednání těchto institucí. Neexistuje prý ani efektivní konkurence mezi jednotlivými státy, napsal britský list Financial Times (FT).
Evropská komise zkoumala praktiky na trhu platebních karet od června 2005. Závěry šetření zveřejní ve středu v Bruselu.


„Kombinace vysokých zisků, vysoké koncentrace a existence bariér vstupu na trh je v některých členských zemích znepokojující. Banky mohou své síly zneužívat k poškozování spotřebitelů a malých podniků,“ stojí ve zprávě, kterou se komise chystá zveřejnit.


Komise bude zvlášť tvrdá vůči spořitelním institucím a družstevním bankám, které mají velký podíl na trhu v Německu, ve Francii, Itálii a Španělsku, píše FT. Vysoký stupeň spolupráce mezi těmito bankami může vést k podezření z porušování antimonopolních zákonů. Některé banky si na místních trzích vůbec nekonkurují, zjistila komise.
Komise podle FT zaujme vůči bankám a vydavatelům karet nekompromisní postoj, a to zřejmě přes zákony jednotlivých zemí, které bankám nynější chování tolerují.


Vyšetřování mimo jiné zjistilo, že banku mění v případě nespokojenosti jen nepatrný zlomek spotřebitelů a že bariéry vytvářejí jen některé banky.


Zpráva však nevolá po zrušení či snížení poplatků, ačkoli na to komisařka Neelie Kroesová v minulosti poukazovala. Sonda EK byla zaměřena na celý sektor, nikoli na konkrétní podniky. Proto na jejím podkladě nemohou být uvaleny pokuty za porušování antimonopolního zákona.

Autor: vst-iHNed, FT

Sdílet tento příspěvek