Schwarzenberg: Leinenova kritika Klause byla nešikovná a může uškodit

30.01.2007
„Poslanci všude na světě někdy otevírají ústa dokořán. V tom jim nemůžeme zabránit, ale také bychom se kvůli tomu neměli rozčilovat. Myslím ale, že jeho výrazy vůči hlavě státu spíše škodí vztahu Čechů vůči EU,“ řekl šéf české diplomacie.

Kritika českého prezidenta Václava Klause, kterou vyslovil předseda ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinen, byla podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nešikovná a může spíše uškodit vztahu Čechů k Evropské unii. Europoslanec ODS Jan Zahradil považuje vyjádření německého europoslance za urážlivé, zato sociální demokracie dává Leinenovi za pravdu.


Klaus by se podle svého mluvčího Petra Hájka měl vyjádřit ve středu po svém návratu ze Spojených států.
Poslanec Evropského parlamentu v pondělí prohlásil, že přetrvávající opozice Klause vůči dalšímu rozvoji EU vžene Českou republiku do izolace. Podle něj je Klausova politika „namířena proti zájmům České republiky a jejích občanů“.


Schwarzenberg bere názory poslance s rezervou, považuje je za nešikovné. „Poslanci všude na světě někdy otevírají ústa dokořán. V tom jim nemůžeme zabránit, ale také bychom se kvůli tomu neměli rozčilovat,“ řekl novinářům šéf české diplomacie. „Myslím ale, že jeho výrazy vůči hlavě státu spíše škodí vztahu Čechů vůči EU,“ dodal. Nějaká diplomatická reakce podle něj nemá smysl – ta by byla na místě, kdyby Klause tímto způsobem kritizoval člen bruselské exekutivy, soudí Schwarzenberg.


„Leinenovy výroky jsou nejen urážlivé vůči hlavě českého státu. Jsou také znepokojivou, i když typickou, ukázkou agresivního doktrinářství jednoho z čelných představitelů evropského federalismu,“ sdělil ČTK Zahradil. Také on si myslí, že podobná vyjádření mohou poškodit vnímání evropské integrace v očích české veřejnosti. „Vzniká zde vážná obava, zda jsou takto názorově ladění politici vůbec schopni vést otevřenou a svobodnou diskusi o budoucnosti EU,“ poznamenal Zahradil.


ČSSD si dala Leinenovu tiskovou zprávu na své internetové stránky vedle prohlášení svých politiků. Nejsilnější opoziční strana se obává toho, že Klaus a ODS premiéra Mirka Topolánka vede republiku mimo hlavní evropský proud. Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek si myslí, že o euroústavě je třeba mluvit přesně a pravdivě. „Tady je samozřejmě naprosto otevřený prostor k debatě, ale v ní se musí respektovat fakta. A nemůžeme se vracet 15 let zpátky, s tím souhlasím,“ řekl dnes novinářům. Zaorálek se prý bojí toho, že Česká republika se místo aktivní účasti v debatě o ústavě bude naopak chovat jako někdo, kdo chce dohodu rozbít.


Schwarzenberg sice připustil, že Klausovy názory na budoucnost EU jsou mezi evropskými politiky v menšině, do izolace však podle něj Česko nevedou. Připomněl také, že za zahraniční politiku je zodpovědná vláda, nejen prezident.
Klaus je proti snahám rychle vyřešit situaci kolem ústavy. Na pátečním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Praze řekl, že v dalších jednáních o tomto dokumentu je třeba „jít kupředu po malých krůčcích“. Prezident si ale nemyslí, že tyto malé pokroky je možné udělat v rámci dnešního textu.


Leinen tentokrát Klausovi vzkázal, že na rozdíl od jeho „antievropských projevů přináší evropská ústava českým občanům důležitý pokrok a výhody“. Zdůraznil také, že čeští politici se zúčastnili přípravy ústavy a „sami přispěli ke konečnému výsledku“.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek