Evropská unie zatlačí na poplatky bank

31.01.2007
Evropská komise kritizuje omezenou konkurenci na bankovním trhu; spotřebitele mají ochránit jednotlivé státy samy.

Evropská komise se chystá ostře kritizovat unijní bankovní trh: chybí na něm konkurence a banky si například při používání platebních karet účtují uměle vysoké poplatky.


Podle listu Financial Times, který má část zprávy komise k dispozici, však eurokomisaři žádný příkaz k nápravě tohoto stavu nechystají. Chtějí však přimět jednotlivé země, aby situaci řešily. Banky v Česku tedy pravděpodobně čeká druhé kolo boje o poplatky, které jsou často vyšší než v ostatních zemích Evropské unie. To první kolo absolvovaly s bývalým ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Výsledek: přistoupily jen na zlomek toho, co ministr požadoval.


Evropská komise vytýká bankovnímu trhu malou konkurenci v některých zemích unie – konkrétně v Německu, Francii, Itálii či ve Španělsku. Kritiky se dočkaly i poplatky za používání karet. Podle komise existují jasné důkazy, že se vydavatelé platebních karet dopouštějí jednání, jež odporuje pravidlům hospodářské soutěže.


„Kombinace vysokých zisků, vysoké koncentrace a existence bariér vstupu na trh je v některých členských zemích znepokojující. Banky mohou své síly zneužívat k poškozování spotřebitelů a malých podniků,“ uvádí komise ve zprávě, kterou se dnes chystá zveřejnit.


V Česku zahájilo diskusi o poplatcích s bankami ministerstvo financí již v roce 2005. Sobotka po bankách mimo jiné požadoval zrušení bariér bránících přestupu k jiné bance, trvalá čísla účtů, která jejich majitelům při změně banky zůstanou, či jednotnou databázi ceníků bank. Ministerstvo nakonec definovalo 33 požadavků.


Z nich banky splnily jen několik. Většina ústavů si přestala účtovat poplatek za zrušení účtu. Naopak třeba poplatek za příchozí platby, v jiných zemích Evropské unie nemyslitelný, inkasují kromě Poštovní spořitelny všechny významné české banky a rušit jej nehodlají.


A snadné to nebude mít ministerstvo financí ani s poplatky, které si mezi sebou účtují banky za platby kartou u obchodníků. „U Evropské komise jsme tento systém obhajovali na základě nákladových studií, které vydáváme,“ říká šéfka české Visy Jana Lvová.

Autor: Vladimír Piskáček

Sdílet tento příspěvek