31.01.2007
„Vyplnit žádost byla kovbojka, ale nedostali nás,“ říká s úsměvem Jiří Drašnar, jednatel společnosti IMS-Drašnar, s.r.o., která se věnuje lisování plastů a čerpá prostředky z Operačního programu rozvoje lidských zdrojů.
Společnost uspěla se svým projektem „Vzdělávací program pro odborné pracovníky a specialisty firmy IMS-Drašnar“ a získala zhruba 550 tisíc korun od Evropského sociálního fondu. Ten v rámci Operačního programu vzdělávání lidských zdrojů financuje mimo jiné rozvoj odborných dovedností pracovníků. Program zvyšuje kvalifikaci a flexibilnost zaměstnanců, pomáhá integrovat sociálně znevýhodněné a zvyšuje konkurence schopnost podniků.
Konkrétně firma IMS-Drašnar investuje do odborných školení seřizovačů lisů, mistra technologa, IT pracovníka a manažerů podílejících se na zavedení ekologických norem a certifikace podniku. Program ve společnosti běží od poloviny roku 2006 a reaguje na rozvoj firmy. Ta spolu se svým růstem vytváří nové pracovní pozice a rozšiřuje se. Jednou z pozic, kterou firma vytvořila je EMS manažer. Jeho úkolem je starat se o to, jak firma ovlivňuje životní prostředí a připravit podmínky pro získání certifikace normy ISO 14 001. „Odborné školení bylo pro nás nezbytně nutné. Nejen, že jsem získávám informace o enviromentální problematice, ale měl jsem možnost v rámci školení řešit konkrétní situace v naší firmě,“ popisuje Václav Hampl EMS manažer, „jestli chceme normu získat, musíme ji mít odborně zajištěnou.“
„Bez kvalifikovaných lidí se neobejdeme. Je proto jasné, že se jejich kvalifikaci snažíme zvýšit specializovaným školením,“ vysvětluje Jiří Drašnar, „proto zajišťujeme školení seřizovačům, konstruktérům, manažerům pro jakost a nově i IT pracovníkovi.“ Firma podle něj stále investuje, a investovala by do vzdělání zaměstnanců i bez ohledu na dotaci EU. „Asi bychom ale více spořili. To by se dotklo materiálního vybavení. Teď máme například dataprojektor a interní školení probíhají mnohem lépe,“ dodává Drašnar.
Získání prostředků z evropských fondů je však podle Drašnara administrativně velmi náročné. „Nebylo to vůbec snadné, museli jsem zajistit spoustu různých potvrzení. Osobně považuji vyplnění žádosti za počítačový test inteligence,“ kritizuje administrativní náročnost podávání žádostí Jiří Drašnar. Podle něj je systém nejspíš záměrně nastaven takto náročně, aby ne všechny projekty byly úspěšné. „Sice se z mého pohledu nejedná o zcela efektivní způsob podpory podnikatelů, ale když už je takový systém nastaven, je třeba jej využít,“ říká Drašnar.
„Rozhodně bych tento program doporučil i ostatním podnikatelům. Pokud někomu rostou peníze na zahradě, může dotace nechat být. Nám nerostou. Rozhodně to ale nejsou lehce získané peníze,“ uzavírá Jiří Drašnar, jednatel firmy IMS-Drašnar, s.r.o.
Autor: Ludmila Hamplová