01.02.2007
Bulharský prezident Georgi Parvanov na své první návštěvě centrály EU od lednového vstupu své země do unie kritizoval přechodná opatření, kterými většina členských zemí Evropské unie pojistila své pracovní trhy proti příchodu levné pracovní síly z Bulharska.
„Je pro mě velmi těžké pochopit, proč některé členské země neotevřely svůj pracovní trh Bulharům tak, jako ho otevřely zemím, které do unie vstoupily v roce 2004,“ řekl Parvanov na půdě Evropského parlamentu (EP).
Bulharsko kritizuje především postoj Velké Británie a Irska, tedy dvou zemí ze tří, které v roce 2004 jako jediné otevřely svůj pracovní trh nováčkům, a nyní tvrdí, že jejich pracovní trh je přeplněný. Od roku 2004 se za prací přestěhoval z nových do původních členských zemí více než půl milionu lidí. Pomohli ekonomickému růstu starých členských států, přičemž na jejich pracovním trhu zaplnili především málo placené pracovní pozice, o které mezi občany daných zemí nebyl zájem.
Bulharsku, které do unie spolu s Rumunskem vstoupilo 1. ledna, otevřelo svůj pracovní trh 11 zemí z celkového počtu pětadvaceti původních členských států. A jsou to většinou země, které do EU vstoupily v roce 2004. Postoj zemí, které zavedly přechodná opatření, bulharský prezident považuje za nesprávný: „Zrušení všech bariér bude výhodné pro obě strany – pro Bulharsko i EU,“ řekl Parvanov poslancům EP.
Autor: mab-iHNed,sme.sk