05.02.2007
Chemičky v Česku mají ze zavedení nové chemické směrnice (červenec 2007) nemalé obavy. Kromě milionových výdajů na registrace, testování a povolování chemických látek hrozí rovněž masové propouštění zaměstnanců.
Nárůst vlivu konkurence, finančních nákladů a byrokracie, toho se nejvíce obává český chemický průmysl v souvislosti se zavedením nového nařízení REACH, které upravuje registraci, testování a povolování chemických látek vyrobených nebo dovezených na území EU. Toto nařízení vstupuje v platnost 1. července letošního roku a přináší zásadní změny pro průmysl. Chemičky budou mimo jiné muset nechat otestovat látky, které používají, včetně jejich účinků na lidské zdraví a životní prostředí.
V České republice bude nutné registrovat a otestovat 1000 látek. V celé EU jich bude zhruba 30 tisíc. „Spolana předpokládá náklady přibližně 30-50 milionů Kč. V případě Spolany se jedná o registrace a testy přibližně dvou desítek chemických látek,“ říká Jan Martínek, tiskový mluvčí společnosti Spolana. Náklady sčítá také pardubická Synthesia. „Zatím předpokládáme registraci cca 250 meziproduktů a cca 170 látek. Tento stav není konečný, zřejmě dozná změn při probíhající ekonomické analýze,“ vysvětluje Daniel Rubeš, ředitel úseku komunikace.
Celkově Synthesia odhaduje náklady na registraci chemikálií v řádech stovek milionů korun. Svaz chemického průmyslu hovoří o nutnosti investovat zhruba 4-6 miliard korun do registrace chemických látek v Česku, ale připouští, že se částka může vyšplhat na 7-11 miliard korun. Ale ani toto podle svazu nejsou konečná čísla.
Svaz chemického průmyslu si nechal vypracovat studii o sociálních dopadech REACH. Právě chemičky zaměstnávají 100 tisíc lidí. Studie počítá se třemi možnými variantami vývoje. Nařízení by mělo dopadnout nejen na pracovníky v chemickém, ale také následném zpracovatelském průmyslu. Nejoptimističtější studie počítá se ztrátou zhruba 1 800 pracovních míst, střízlivý scénář popisuje propuštění asi 6 000 zaměstnanců a nejpesimističtější varianta odhaduje dopad nařízení až na 15 000 pracovníků.
„Odhad je založen na možném rušení některých výrob chemického průmyslu i průmyslů navazujících z titulu nerentability a ztráty konkurenceschopnosti v důsledku vyšších nákladů spojených s registrací, popř. i povolováním a vyloučením chemických látek,“ vysvětluje Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu. Spolana o propouštění v tuto chvíli nehovoří, Synthesia se v současnosti spíše potýká s nedostatkem zaměstnanců. „Je pravděpodobné, že budou některé výroby ukončeny, ale s větším propouštěním zatím nepočítáme,“ dodává Daniel Rubeš ze Synthesie.
Dalším problémem, se kterým se chemičky potkají, je nárůst administrativy. „Očekává se neúměrné zvýšení administrativy a byrokracie,“ dodává Jan Martínek ze Spolany. Podle Svazu chemického průmyslu je nutné provést zásadní inventuru všech látek, dostupné literatury, testů a známých vlastností. „Jako velká chemička jsme přirozeně bedlivě sledovali přípravu tohoto nařízení a činili přípravné kroky. V tomto směru je situace dobrá, podnikli jsme řadu opatření již před schválením REACH,“ popisuje Daniel Rubeš, ředitel úseku komunikace. Konkrétně má Synthesia zpracován pracovní materiál látek a meziproduktů, který přichází v úvahu pro registraci, inventuru použitelných testů chemikálií a zahajuje testování látek.
REACH umožňuje spolupráci více firem při registraci chemických látek. Toho se chystá využít, jak Spolana, tak Synthesia. Spolana je členem několika chemických sdružení. „Určitě využijeme těchto uskupení pro spolupráci při registraci a testech chemických látek,“ říká Jan Martínek, mluvčí společnosti. Podle něj sdružená registrace povede k minimalizaci za testy chemikálií. „Sami iniciujeme společný postup firem u masově vyráběných látek, např. kyseliny sírové. Aktivně se podílíme na práci ve sdružení evropských výrobců barviv s cílem sjednotit či koordinovat společný postup,“ doplňuje Daniel Hrubeš. Svaz chemického průmyslu chce být v rámci registrace zprostředkovatelem pro jednotlivé firmy.
Svaz chce českým podnikům dále pomoci v rámci nového projektu „Adaptabilita a posílení konkurenceschopnosti chemického průmyslu ČR“, který by měl připravit zaměstnavatele a zaměstnance na zavádění nařízení REACH. Projekt financuje Evropských sociální fond a právě se rozjíždí, přihlásit se do něj můžou všichni, kteří se zabývají chemií a působí na území ČR.
Svaz chemického průmyslu svůj postoj k REACH shrnuje slovy Ladislava Nováka takto: „REACH však byl v EU odhlasován a budeme se muset naučit s ním žít, a to nebude jednoduché.“
Autor: Ludmila Hamplová