07.02.2007
Komisař EU pro životní prostředí reagoval na zprávu mezinárodního panelu klimatologů, která vidí příčinu globálního oteplování v lidské činnosti, a podtrhl potřebu celosvětové dohody o klimatických změnách.
Nové vědecké důkazy o klimatických změnách jsou „alarmující“ a vyžadují „více opatření na (celosvětové) omezení emisí skleníkových plynů“, prohlásila EU 2. února, o čemž píše Euractiv.sk .
„Je naléhavější než kdykoli předtím, aby se mezinárodní společenství sešlo při vážném jednání o nové široké celosvětové dohodě k zastavení globálního oteplování“, prohlásil komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.
Výzva je reakcí na zprávu Mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC) zveřejněnou 2. února tohoto roku. Podle ní se globální teploty v tomto století zvýší o dalších 1,8 – 4 stupně Celsia, přičemž za posledních sto let stouply o 0,7 stupně.
„Dokonce i při spodní hodnotě intervalu by teplota vzrostla o 2 stupně oproti před-industriálnímu období, tedy na úroveň, kdy se mohou objevit nezvratné a potenciálně katastrofické následky,“ píše se v prohlášení Evropské komise.
Ještě 10. ledna 2007 předložila exekutiva EU plány na „jednostranné“ 20procentní snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020, což se stalo součástí její „nové průmyslové revoluce“. Varovala také, že EU, která je zodpovědná za 14 procent emisí skleníkových plynů, nedokáže vyřešit problém sama.
„Ke stabilizaci emisí skleníkových plynů musí být dalším krokem snížení emisí skleníkových plynů rozvinutých zemí o 30 procent oproti úrovni z roku 1990, a to do roku 2020,“ dodal Dimas. „Především očekáváme, že budou jednat Spojené státy jako největší producent skleníkových plynů.“
Na konferenci o globálním ekologickém řízení organizované francouzským prezidentem Chiracem v Paříži podepsalo více než 30 zemí výzvu na „podporu růstu, který respektuje životní prostředí“.
Autor: mab-iHNed,Euractiv.sk