07.02.2007
Ján Kubiš s odvoláním na informace od srbského šéfa diplomacie uvedl, že loňské referendum o nové ústavě, která srbskou provincii Kosovo považuje za součást země, by mělo být vzhledem k nedostatečnému počtu voličů neplatné.
Loňské srbské referendum o nové ústavě, která označuje odštěpeneckou provincii Kosovo za nedílnou součást země, bylo prý zfalšované. Slovenský ministr zahraničních věcí Ján Kubiš v deníku Sme uvedl, že mu to v osobním rozhovoru přiznal srbský šéf diplomacie Vuk Drašković. Referenda se údajně ve skutečnosti zúčastnilo jen 42 procent voličů, tedy ne více než předepsaná polovina. Hlasování tudíž mělo být neplatné. Ministerstvo zahraničí však později prohlásilo, že Kubiš referendum nezpochybnil.
Kubiš o podvodu při srbském ústavním referendu mluvil v úterý před poslanci parlamentního výboru pro evropské záležitosti. Ministerstvo zahraničí však dnes uvedlo, že ministr referendum nezpochybnil. „Ministr zahraničních věcí Ján Kubiš zdůrazňuje, že nikdy nezpochybňoval poctivost daného referenda. Demokratické Srbsko už mnohokrát při volbách a všelidových hlasování prokázalo vysokou kvalitu a poctivost volebních procesů, což potvrdily i nezávislé monitoringy,“ sdělilo ministerstvo.
Srbské ministerstvo zahraničí podle Sme odmítlo Kubišovy výroky komentovat, protože Drašković byl na služební cestě v Paříži.
Referendum bylo zmanipulované i podle šéfky bělehradského Helsinského výboru pro lidská práva Sonji Biserkové. „Víme to už dlouho. Referendum bylo plné pochybností. Manipulovalo se například s volebními urnami,“ citoval deník Biserkovou. Dodala, že referendum monitorovalo 150 zahraničních pozorovatelů, což je podle ní málo.
Srbské referendum podle Sme zpochybnila i další nevládní organizace Interantional Crisis Group.
Podle srbských úřadů se hlasování zúčastnilo 53 procent voličů. Aby bylo platné, musel svůj hlas odevzdat nadpoloviční počet voličů.
Nová ústava byla podle srbského premiéra Vojislava Koštunici důkazem toho, že Srbové si nezávislost Kosova nepřejí.
Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari minulý pátek představil plán, který fakticky předvídá nezávislost Kosova. Bělehrad návrh odmítl, kosovští Albánci ho přivítali.
Slovenská diplomacie se původně k plánu vyjadřovala opatrně a zásadní stanovisko chtěla zveřejnit až po předložení plánu Radě bezpečnosti OSN, která bude o konečném statusu Kosova rozhodovat. Kubiš ve výboru nicméně podle Sme v úterý prohlásil, že samostatnost Kosova je nezvratná.
Autor: mab-iHNed,čtk