Velká konference v Senátu: O ČR v EU opět nejasno

09.02.2007
„Doufám, že se ODS pořádáním takovýchto konferencí nevyhýbá sněmovnímu jednání o budoucnosti Česka v EU,“ upozornil Paroubek na adresu Topolánkovy vlády.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se stal organizátorem konference pořádané v Senátu pod názvem „Jak dál v EU a pozice ČR“. Klíčovými postavami, které postupně vystoupily před řečnický pult, byli předsedové všech pěti stran zastoupených ve sněmovně – Mirek Topolánek, Jiří Paroubek, Jiří Čunek, Martin Bursík a Vojtěch Filip.

Předpokládala se „možná“ jasná vyjádření všech vrcholných politiků, která by mohla konečně nastínit směr, kterým by se ČR v EU měla v současné době opravdu vydat. Doposud se totiž v této souvislosti jednalo jen o jakési „špičkování“ mezi jednotlivými politiky.

Co bude tedy s euroústavou?
Bursík
Strana zelených má v čele s předsedou Martinem Brusíkem jasno. Za předsednictví České republiky v roce 2009 bude klíčovou oblastí reforma evropské zemědělské politiky, k jejímuž schválení bude potřeba tří pětinová většina členských zemí a souhlas stejného poměru občanů Evropské unie, proto je potřeba ústava, vyjádřil se předseda zelených Bursík. K současné otázce euroústavy a jejího znovuoživení však prezentoval názor vládní koalice, že bude zapotřebí vypracovat „jednodušší a jasnější ústavní dokument“, než ten, který předsednické Německo předkládá nyní. Bursík dodal, že je nutné „nezapojit pera, ale hlavu“.

Čunek
Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek namítl, že Evropský ústavní dokument nazýváme stále slovem „ústava“, což podle jeho slov „stále evokuje představu jednotného státu, kdyby se tedy tento dokument pojmenoval jinak, nebyl by problém“.

Filip
Šéf komunistů Vojtěch Filip se podobně jako předseda Strany zelených nedomnívá, že by politici při vyjednáváních o evropském dokumentu měli sedět u stolu. „Úkolem politiků není literární činnost, ale aby konali,“ poznamenal Filip. „Současná verze euroústavy je zbytečně dlouhá, upravuje věci, které do ní ani nepatří, proto může být lepší,“ dodal. Mimo téma evropského dokumentu také zdůraznil, že Evropská unie potřebuje především jednotnou strategii v řešení problémů, kterou v současné době postrádá.

Paroubek
Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek dal najevo své rozhořčení z toho, že „vláda nemá zájem o sněmovní jednání o budoucnosti EU, vláda se tomu prostě vyhýbá“, zlobil se za řečnickým pultem představitel opozice. „Děkuji za pozvání na tuto konferenci, ale doufám, že se ODS pořádáním seminářů a takových konferencí nevyhýbá jednání ve sněmovně,“ zahájil svůj projev Paroubek. „Šest neděl po převzetí předsednictví EU Německem nemá vláda stále jasné stanovisko k Evropskému ústavnímu dokumentu,“ upozornil dále předseda ČSSD. A to ani lidovci a zelení, ač považování za proevropské strany, pokračoval Paroubek. Sociální demokracie podle jeho slov nemá zájem, abychom se (Evropa) „vrátili do 19. století, kdy evropským kontinentem zmítaly krvavé válečné konflikty“. Nato uvedl několik vizí své vlastní strany: „Evropa zachovávající sociální stát, nebo například Evropa obklopená přáteli na bázi spolupráce, mezi něž jmenoval USA, Rusko, Japonsko, Bálkán, arabské země – především severní Afriky – nebo Latinskou Ameriku. Paroubek závěrem ocenil snahu Německa o znovuoživení ústavního dokumentu.

Topolánek
Premiér Topolánek od začátku svého proslovu zářil vtipem, což se mu daří již od včerejších interpelací v Poslanecké sněmovně, když zahájil přirovnáním EU k cyklistovi. „Kdesi jsem nedávno slyšel, že je EU jako cyklista, který když přestane šlapat, spadne.“ K tomuto přirovnání však předseda občanské demokracie ihned uvedl vlastní příklad: „Já vidím unii jako auto, to má čtyři kola, takže když zastaví, nespadne.“ Euroskeptik však vidí unii jako cyklistu a automobil řítící se bez brzd s kopce, pod kterým je zeď, doplnil svůj vstup premiér.
Co se týče euroústavy a jejího obsahu, Topolánek zdůraznil především to, že Česká republika nemá stále možnost využívat veškerých svobod, které Evropská unie nabízí, což si podle jeho slov předsednické Německo, ani řada českých politiků neuvědomují, proto označují současnou vládu za protievropskou.
„Je snad špatné chtít jednodušší ústavu pro občany, stejná práva pro každého, další schopnost EU rozšiřovat se…,“ uvedl premiér ve zkratce. Topolánkova vize Evropy je „Evropa flexibilní“, ve které by si podle jeho slov každá země mohla zvolit míru svého zapojení do společenství. Dále „Evropa více-variabilní“, kde by se jednotlivé skupiny států věnovaly konkrétním problémům.
„Hodnota Evropy přeci není v papíru, ale ve společných zájmech a společné snaze řešit,“ tvrdí Topolánek.

Autor: Marek Bláha

Sdílet tento příspěvek